Ликовно-креативен предизвик за заштитата на планетата од отпадните батерии


Ликовно-креативен предизвик за заштитата на планетата од отпадните батерии - МИА

Скопје, 7 април 2020 () – Друштвото за управување со отпад Нула Отпад почнува со ликовно-креативен предизвик за сите деца на предучилишна и училишна возраст. Предизвикот ќе биде отворен до 30 април 2020 година, додека и следниот ден ќе бидат објавени видеата кои според бројот на лајкови на социјалните мрежи привлекле најмногу внимание..

Родителите и децата да го искористат слободното време на еден креативен и интересен начин преку изработка на плакат и негова видео презентација на тема: „Да ја заштитиме планетата од опасниот отпад – отпадните батерии и електронскиот отпад – Рециклирањето е важно и неопходно!“.

Доколку едукативната кампања е успешна и пристигнат минимум 20 видео пораки за креативниот предизвик на следниот e-mail: info@nulaotpad.com.mk, Нула Отпад, најмоќната еко порака и видео според бројот на лајкови на социјалните мрежи ќе ја награди со главна награда лаптоп.

– Се надеваме и на Ваша поддршка и споделување на ликовно-креативниот предизвик, да допреме до сите деца, родители и наставници да земат учество и убавите пораки од децата за новата планета и новото време да стигнат до сите и да внесат позитивна енергија во овие тешки денови, соопштуваат од Нула Отпад.

Заинтересираните повеќе информации за правилата за учество во креативниот предизвик може да добијат на следниот линк: http://www.nulaotpad.com.mk/?portfolio=ликовно-креативен-предизвик-2.

Друштвото за управување со отпад Нула Отпад ДОО Скопје, датира од 2012 година. Своето дејствување како непрофитна организација во управување со специфичните текови на отпад, го започна кон крајот на 2012 година и оттогаш функционира исклучително активно и претставува поим за позитивни вредности во заштита на животната средина.

Нула Отпад како лиценциран колективен постапувач за отпадни батерии и електронски отпад во соработка со општините и воспитно-образовните институции во континуитет преку едукација создава генерации кои ќе знаат да го чуваат, заштитат и унапредат еко системот во кој живееме.

ЛИКОВНО КРЕАТИВЕН ПРЕДИЗВИК

Ликовно креативен предизвик и можност да освоиш лаптоп 💻 Пренеси ја пораката на новата планета и новото време 🌍Безбедни во изолација со супер еко-едукација❗️Изработи плакат на ТЕМА: “Да ја заштитиме планетата од опасниот отпад – отпадните батерии и електронскиот отпад. Рециклирањето е важно и неопходно! “♻️Направи куса видео презентација (видео) на изработениот плакат и пренеси еко порака ✅Заедно со родителите испрати го видеото на е-маил адресата: info@nulaotpad.com.mk.Сите видеа кои ги исполнуваат критериумите ќе бидат објавени на фан страните (фејсбук и инстаграм) на Нула Отпад.Споделувај и лобирај за твојата видео порака! Предлог видеото е само за насока, креативноста не познава граници. Боичките во рака, креативноста во погон, предизвикани сте 😀 Повеќе за правилата за учество во креативниот предизвик во следниот линк: http://www.nulaotpad.com.mk/?portfolio=%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%B2%D0%BD%D0%BE-%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%BD-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B8%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D0%BA-2&fbclid=IwAR2lcmpMeEqifnYVWDGkK-1BTa1QVpecBytqT-X-9RR0W-_vzGuLCWKUGpM

Posted by Нула Отпад ДОО Скопје on Среда, 01 април 2020

 


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]