Кривична за надрилекар од НеготиноСедумдесет и тригодишник бил нападнат од 80-годишен кавадарчанец во Ваташа - МИА

Скопје, 12 август 2020 () – ОВР Неготино поднесе кривична пријава против З.Ѓ.(46) од Неготино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „надрилекарство“.

Со намера да прибави противправна имотна корист, без пропишана стручна подготовка од надлежен државен орган, З.Ѓ. од 2015 до 18 октовмри 2019 година се претставувал како поранешно медицинско лице и се занимавал со лекување и давање медицинска помош преку продажба на т.н. лекарства за повеќе болести кај луѓето. За лекарствата, кои биле во форма на течности и креми, наплаќал по 5.000 – 6.000 денари. На 18.10.2019 полициски службеници извршиле претрес во неговиот дом при што биле пронајдени и одземени предмети поврзани со кривичното дело за кое се сомничи.


Родот во програмите за деца во фокусот на јавниот состанок на АВМУ - МИА
Вести

Светски ден за подигнување на свесноста за растот кај децата

Скопје, 20 септември 2020 () – Здружението на родители на деца со ендокринолошки заболувања „Раст“ денеска по седми пат ќе се придружи на глобалната иницијатива за одбележување на Светскиот ден за подигнување на свесноста за […]

Продолжува порастот на позитивни на коронавирусот во Пијанечко-малешевскиот регион - МИА
Вести

Зголемен процентот на позитивни случаи од вкупниот број направени тестови, се прави анализа на причините

Скопје, 20 септември 2020 () – Изминативе три дена е зголемен процентот на позитивни случаи на Ковид-19 од вкупниот број на направени тестови. Според министерот за здравство Венко Филипче имавме тренд на опаѓање од 10 […]

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди - МИА
Вести

Комисијата одлучува за целодневна настава, МОН понуди солуција за децата кои немаат ИТ-уреди

Скопје, 20 септември 2020 () – Наближува почетокот на учебната година, која поради корона кризата ќе стартува на 1 октомври, а Комисијата за заразни болести вчера и денеска ја разгледува можноста за воведување целодневна настава […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*