Конференција за употребата на дрогите


– Употребата на дроги од социјален, културен, здравствен и правен аспект, како и практиките за намалување на штети е темата на денешната панел дискусијата насловена „Рекреативна употреба на дроги“ во организација на  ХОПС (Helthy Options Project Skopje).

Конференцијата која се оддржува по повод одбележувањето на почетокот на кампањата Support. Don’t Punish.,има цел преку дискусија да ги опфати најбитните моменти од употребата на дрогите.
Модератор на панел дискусијата е Давор Смиланов – доктор на медицина и долгогодишен соработник во ХОПС. Говорници ќе бидат Ивана Драгши социолог, диџеј, активист за човекови права, Драгана Дрндаревска од Коалиција Маргини како и Дарко Костовски – психијатар.Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ - МИА
Вести

Вархеји: Се помалку е извесно дека Скопје и Тирана годинава ќе ги почнат преговорите со ЕУ

– Се помалку е извесно дека до крајот на годинава ќе бидат усвоени преговарачките рамки и ќе почнат преговорите со Северна Макеоднија и со Албанија за членство во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*