Карма или парадокс: Грчкиот премиер Ципрас бара Турција да го почитува меѓународното право!


Грчкиот Премиер, Алексис Ципрас испрати силна порака до Турција да прекине со нелегалните активности во Егејското море и да го почитува меѓународното право.

Според грчкиот весник Катимерини, Ципрас ја испратил оваа порака при неговата посета на Псара, северозападно од Чхиос во источниот дел на Егејското море, каде бил на прославата на Грчката независност од Отомаската власт која се случила на 25 март 1821-ва година.

“Грција има капацитет да ја зачува сувереноста и територијалниот интегритет” – изјави Ципрас.

Зборувајќи за проблемот со двајцата грчки војници кои се уапсени во Турција после случајното преминување на границата овој месец, истакна дека владата на Грција ги прави сите возможни напори да ги врати војниците дома што е можно побрзо.

Интересно е да се забележи дека грчкиот Премиер се повикува на Меѓународното право, иако во случајот со Македонија и членството на Македонија во НАТО каде Македонија доби пресуда во нејзина корист од Меѓународниот суд, не сака да го почитува! Дали е ова карма или само парадокс?


Здравствените власти апелираат пациентите да кажуваат точни податоци и да се почитуваат препораките - МИА
Вести

Од новите 165 случаи на КОВИД-19, 71 заразен во Скопје

Скопје, 3 јули 2020 () – Од регистрираните нови 165 случаи на КОВИД-19 во државата, согласно денешните податоци на Институтот за јавно здравје, најголемиот број, 71, се од Скопје. Според статистиката на Министерството за здравство, […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Нови 165 случаи на Ковид – 19, седум починати, 128 оздравени

Скопје, 3 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1.454 тестирања, а регистрирани се 165 нови случаи на КОВИД-19 од кои во Скопје-71, Куманово-15, Дебар-1, Штип-10, Прилеп-5, Тетово-20, Струга-3, Велес-1, Битола-3, Охрид-10, […]

Бојан Јовановски поднесува повеќе кривични пријави во ОЈО Скопје - МИА
Вести

Бојан Јовановски во ОЈО Скопје ќе продолжи со поднесувње кривични пријви

Скопје, 3 јули 2020 () – Бојан Јовановски, кој е осуден во предметот „Рекет“, денеска  повторно ќе биде спроведен во Основното јавно обвинителство Скопје за да заврши со поднесувањето кривични пријави на записник. Јовановски на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*