Каменос: Ратификацијата на Договорот од Преспа со 180 пратеници, со референдум или со избори


Атина, 3 јули 2018 – Грчкиот народ треба да одлучи за Договорот од Преспа, преку избори или референдум, во случај да не се ратификува со 180 пратеници во Парламентот, порача Панос Каменос, министер за одбрана на Грција, лидер на Независни Грци и коалициски партнер во грчката Влада.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, на вонредната прес-конференцијата во Министерството за одбрана, Каменос рече дека договорот е лош, тој лично не го прифаќа и ќе се обиде да го блокира.

– Нема шанси да дојде Договорот за ратификација без став на грчкиот народ. Грчкиот народ ќе одлучи. Освен ако не дојде со 180 пратеници, а Нова демократија и ПАСОК го променат ставот што го имаат. Во тој случај нема да може да направиме нешто. Но, нема да дозволиме без одобрување од грчкиот народ, што може да се направи на два начини, или со референдум или со избори, да оди напред Договорот, рече Каменос потенцирајќи дека тој, како претседател на Независни Грци, партијата коалиционен партнер, ја презема одговорноста за конкретниот став.

Министерот за одбрана на Грција рече дека „Скопје нема никаква иднина во НАТО, ако не се ратификува договорот“, а во однос на Грција, го повтори неговиот став дека тој ќе се погрижи да нема ратификација без одобрување од грчкиот народ, во спротивно ќе се повлече од владата.

– Ако Договорот дојде за ратификација со 151 пратеник ќе се повлечам од владата, ќе одам кај претседателот на државата и ќе му кажам дека ја повлекувам мојата поддршка за владата, земјата да оди на избори, за да одлучи грчкиот народ, рече лидерот на Независни Грци.

Каменос објасни дека Договорот од Преспа „нема никаква тежина и никаква обврска за Грција“ сѐ додека не се ратификува од Парламентот, додаде дека ратификацијата во македонското Собрание не е валидна, бидејќи нема потпис од претседателот и потенцираше дека процесот за членство во НАТО нема да започне, ако Македонија не ги исполни сите обврски.

На НАТО самитот следна седмица, како што рече Каменос, ќе присуствуваат лично тој, грчкиот премиер, Ципрас и министерот за надворешни работи, Коѕијас.


Вести

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 78 луѓе, а околу 4.000 се повредени

Бејрут, 5 август 2020 () – Најмалку 78 лица загинаа, а околу 4.000 се повредени во  експлозијата што вчера се случи во пристаништето во центарот на Бејрут, соопштија либанските власти. Тој дел од градот е […]

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид - МИА
Вести

Пет починати, нови 75 заразени и казни за непочитувачите на протоколите против Ковид-19 во Охрид

Скопје, 5 август 2020 () – Нови 75 случаи позитивни на коронавирусот вчера беа регистрирани од направени 830 тестирања. Во претходното деноноќие беа регистрирани и пет смртни случаи, а оздравени 136 пациенти. Во земјата досега […]

ОС Велес му одреди 30 дена притвор на Владмир Панчевски - МИА
Вести

Три и пол години затвор за Владимир Панчевски

Велес, 4 август 2020 И) – Поранешниот претседател на Кривичен суд Скопје, Владимир Панечвски, обвинет за злоупотреба на системот АКМИС, вечерва од страна на Велешкиот суд беше прогласен за виновен и осуден на три години […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*