Генерал Ѓурчиновски на заседание на Воениот комитет на НАТОНачалникот на Генералштабот на Армијата, генерал-мајор Васко Ѓурчиновски, денеска и утре во седиштето на НАТО во Брисел, учествува на 182-то заседанието на Воениот комитет на Северноатлантската алијанса, кое се одржува во формат на началници на генералштабови.

Генералот Ѓурчиновски, како што информира Генералштабот, по вторпат учествува на сите сесии од заседанијата на Воениот комитет на НАТО, како началник на Армија на  земја која наскоро ќе биде полноправна членка на Алијансата, што беше истакнато и во воведниот говор на претседавачот на Комитетот, воздухопловниот маршал, Стјуарт Пич, кој му посака добредојде на началникот на ГШ и на Република Северна Македонија.

Во своето обраќање пред учесниците на заседанието, според соопштението на ГШ, генералот Ѓурчиновски покрај искажаната благодарност за целосната поддршка од страна на највисоко воено советодавно тело на НАТО ја истакнал и посветеноста на нашата Армија во извршување на сите активности во подготовките за полноправно членство во Алијансата.

На почетокот од заседанието од страна на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг е претставен политичкиот контекст на дејствување на Алијансата како основа за понатамошните дискусии.

– За време на останатите сесии на дводневното заседание на ВК началниците ќе дискутираат за тековните оперативни обврски на НАТО и понатамошни активности. Исто така на посебни сесии, ќе се разговара за ангажирањето на НАТО во мисијата Одлучна Поддршка во Авганистан, мисијата на НАТО во Ирак и Мисијата КФОР, се вели во соопштението на Генералштабот на Армијата.

Воедно за време на денешното заседание, генералот Ѓурчиновски оствари повеќе средби и размени мислења со началници од армиите членки на НАТО и партнерските нации, на кои се разговараше за повеќе теми од безбедносен аспект кои се од взаемен интерес и меѓусебна соработка, меѓу кои и прашања поврзани со актуелната ситуација на Блискиот Исток.

Од друга страна на сесијата поврзана со учеството во мисијата „Одлучна поддршка“ во Авганистан, во која педесетина наши припадници извршуваат различни задачи во неколку команди, беа презентирани најновите стратегиски и оперативни информации поврзани со безбедносната ситуација во Авганистан.

Поддршката за полноправно членство како 30-та земја членка на Алијансата, како и нашата целосна посветеност кон остварување на оваа стратегиска цел беа истакнати за време на првата посета на Република Северна Македонија на воздухопловниот маршал Пич, која се реализираше минатата недела.


Бизнис и економија

Цената на горивата останува иста

  Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која малопродажните цени на ЕУРОСУПЕР БС-95, ЕУРОСУПЕР БС-98, ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) остануваат на исто ниво како минатата […]

Вести

Четири лица починаа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус во Македонија

Во последните 24 часа, потврдени се 48 нови случаи на коронавирус од 387 тестови, а починаа четири лица,  соопшти Министерството за здравство. Во Скопје се потврдени 20 нови случаи, во Кочани – девет, во Струмица […]

Вести

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

– Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за […]