Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија
Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Направени се 771 тестирања, а оздравени се 154 пациенти.

Најголем број случаи се потврдени во Скопје-90, Гостивар – 15 и Куманово-11.

Во Штип-2, Прилеп-6, Тетово-5, Велес-4, Кавадарци-2,  Струмица-8, Крива Паланка-1, Радовиш-1, Кочани-3, Пробиштип-2, Берово-6, Валандово-1, Делчево-2, Кичево-2.

Починати се 12 лица, и тоа седум пациенти од Скопје (56, 86, 71, 57, 41, 86 и 82г), пациент од Струга (67г), од Тетово (85г), од Битола (68г), од Кавадарци (56г) и пациент од Прилеп (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 154 оздравени пациенти од: Скопје-62, Куманово-6, Штип-4, Прилеп-6, Тетово-7, Струга-4, Велес-3, Битола-2, Охрид-3, Кавадарци-5, Гостивар-5, Гевгелија-2, Струмица-10, Радовиш-4, Кочани-12, Пробиштип-6, Пехчево-2, Берово-3, Валандово-4, Свети Николе-2, Кичево-2.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 23.788, бројката на оздравени пациенти е 17.392, на починати е 846, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5.550. Од вчера се евидентира еден конторлен тест, а според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 9942, активни 2674 • Куманово 1986, активни 225 • Дебар 309, активни 50 • Штип 1446, активни 159 • Прилеп 931, активни 226 • Тетово 1727, активни 288 • Струга 749, активни 75 • Велес 433, активни 97 • Битола 466, активни 151 • Охрид 510, активни 86 • Кавадарци 323, активни 85 • Гостивар 1040, активни 104 • Гевгелија 267, активни 141 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 38 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 588, активни 358 • Крива Паланка 178, активни 62 • Радовиш 172, активни 70 • Крушево 20, активни 0 • Кочани 569, активни 195 • Пробиштип 141, активни 20 • Демир Хисар 65, активни 4 • Македонски Брод 98, активни 4 • Пехчево 53, активни 7 • Берово 170, активни 44 • Валандово 83, активни 47 • Виница 150, активни 49 • Делчево 212, активни 116 (40 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 31, активни 7 • Свети Николе 424, активни 58 • Кичево 418, активни 78 • Ресен 201, активни 38 • Неготино 86, активни 32 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) Направените 771 теста се преку: ИЈЗ-368, ЦЈЗ Скопје-45, Авицена-0, Биотек-29, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори) -158, Систина со PCR метода -154, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-10, ГАК-7, Синлаб-0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 221.782 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 7 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 61 пациент, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки позитивни на ковид-19, 2 деца и 3 мајки суспектни на вирусот. Во ГОБ „8 Септември“ има 2 приеми, а вкупно хоспитализирани се 47 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 45, а во болницата во Штип се 56 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 230, позитивни и сомнителни на Ковид-19. Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) • Чаир – 115 • Гази Баба – 280 • Аеродром – 534 • Карпош – 446 • Центар – 445 • Кисела Вода – 320 • Ѓорче Петров – 216 • Бутел – 111 • Шуто Оризари – 16 • Студеничани – 5 • Сарај – 16 • Арачиново – 8 • Илинден – 36 • Сопиште – 21 • Чучер Сандево – 9 • Петровец –17 • Зелениково – 8 • Странец – 12 • Нераспределен- 59


Вархеји: Осумстотини милиони евра помош за Западен Балкан и Турција од ЕУ - МИА
Вести

Вархеји: Се помалку е извесно дека Скопје и Тирана годинава ќе ги почнат преговорите со ЕУ

– Се помалку е извесно дека до крајот на годинава ќе бидат усвоени преговарачките рамки и ќе почнат преговорите со Северна Макеоднија и со Албанија за членство во ЕУ, изјави еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји. […]

Вести

Во Бразил запленети речиси 2,5 тони кокаин

Бразилската полиција соопшти дека во едно предградие на Рио де Жанеиро откри и заплени 2,46 тони кокаин. Во акцијата приведени се две лица. Кокаинот се чувал во хангар. Полицијата соопшти дека тоа е најголемо количество […]

Вести

946 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 33 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2564 тестирања, а регистрирани се 946 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-426, Куманово-36, Дебар-2, Штип-22, Прилеп-56, Тетово-46, Струга-24, Велес-30, Битола-61, Охрид-31, Кавадарци-24, Гостивар-46, Гевгелија-12, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*