Два македонски тима во конкуренција за глобална награда на НАСА


Два македонски тима составени од 9 млади девојки и момчиња на возраст од 15 до 19 години ќе не претставуваат на светскиот натпревар за иновации за Земјата и Вселената – NASA Space Apps Challenge, во организација на вселенската агенција НАСА и ќе имаат можност да ги презентираат своите проекти пред врвни експерти. Двата победнички тима интензивно работеа и по завршувањето на домашното издание и во текот на изминатава недела дополнително ги унапредија своите решенија со поддршка на менторите. Тие се сега во трка за една од 6-те глобални награди од НАСА со можност да добијат покана за посета на Кенеди Спејс Центарот во Флорида и да присуствуваат на полетување на ракета во текот на 2021 година.


 

Изминатиот викенд Скопје беше дел од најголемиот хакатон во светот, NASA Space Apps Challenge на кој земаа учество над 25.000 учесници од 200 виртуелни локации на 5 континенти.

На виртуелната церемонија за прогласување на најдобрите свое обраќање имаше Лук Захнер, Канцелар за Односи со Јавност на Амбасадата на САД во земјава, а ексклузивно предавање за учесниците одржа Николас Скајтланд, Заемник Шеф на NASA за Технолошки истражувања. За време на церемонијата им беа доделени трофеите и наградите за Прво место на членовите на тимот AtomZ составен од Матеј Милосиевски (16), Орхан Багашов (17), Андреја Поповиќ (17) и Тео Китановски (15), сите од Средното училиште Јахја Кемал, за Второ место на членовите на тимот EXCEL-erators составен од Јана Мајнова (18) од гимназијата Јосип Броз, Никола Лазаревски (19) и Бисера Петроска (19) од Факултетот ФИНКИ, Никола Индовски (19) од Факултетот ФЕИТ и Бојана Стефаноска (18) од Универзитет во Нова Горица. Наградата People’s Choice (избор на публиката) му припадна на тимот MySystems од Гостивар составен од членовите: Седеф Ќамили (19), Исра Азизи (18) и Мустафа Ести (19). За најдобар ментор за време на натпреварот самите учесници го избраа Александар Бојковски од компанијата Symphony Solutions.

Првопласираниот тим работеше на развивање на поиновативна верзија на алат кој веќе го користат Астронаутите на Меѓународната Вселенската Станица, од причина што актуелната верзија има повеќе проблеми и досега предизвикала и оштетувања на станицата. Притоа требаше да ги земат во предвид специфичните надворешни и внатрешни влијанија, како и карактеристиките на различните видови на материјали. Одлуката на глобалната жири комисија ќе биде позната околу Нова година.

Во рамките на главниот настан, по 6-ти пат се организираше и натпревар за најмладите, на возраст од 4 до 14 години, со можност поискусните да се натпреваруваат на таканаречени “Младински предизвици” и да влезат во конкуренција со повозрасните.

Настанот е во организација на Њуменс Бизнис Акцелераторот и Фондацијата Голдилокс, а традиционално е поддржан од страна на Амбасадата на САД во Скопје.