Дискусија за националната подготовка за учество на Конференцијата COP 26 во Глазгов


– Дискусија за националната подготовка за учество на Конференцијата COP 26 во Глазгов ќе се одржи денеска преку видео-конференциска врска.


 

На онлајн настанот ќе учествуваат вицепремиерот за економски прашања, Фатмир Битиќи, министерот за економија, Крешник Бектеши, министерот за животна средина и просторно планирање, Насер Нуредини, како и амбасадорката на САД, Кејт Мери Брнз, амбасадорката на Обединетото Кралство, Рејчел Галовеј и амбасадорот на Република Италија, Андреа Силвестри.