Денови на Еразмус+ на Штипскиот универзитет


Универзитетот „Гоце Делчев“ во Штип денеска  организира целодневен настан за одбележување на Деновите на Еразмус+  (ErasmusDays2019) за да ги запознае студентите со можностите што ги нуди оваа образовна програма на ЕУ.

Настанот ќе почне со споделување успешни приказни на досегашните студенти и неформална дружба со нив и координаторите на програмата Еразмус+, претставници од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност и од невладиниот сектор. Поканети се и студенти од странство за кои ќе се организира церемонија за добредојде на УГД.

Деновите на Еразмус+ оваа година ќе бидат одбележани со повеќе од илјада настани  во 39 држави, меѓу кои и во Северна Македонија. Настанот на УГД-Штип ќе се одржи во Кампус 2 од 11 часот.


Вести

ОМД ја поздравува одлуката против Бугарија во спорот со македонското малцинство во ЕСЧП

Обединетата Македонска Дијаспора (ОМД) ги поздравува позитивните решенија на Европскиот Суд на Човекови права во Стразбур, поднесени против Бугарија поради кршењето на Член 11 (слобода на собирање и организирање) од Конвенцијата за заштита на човекови […]

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба - МИА
Вести

Советот за безбедност утре ќе одлучува за евентуално продолжување на вонредната состојба

Скопје, 29 мај 2020 () – Советот за безбедност утре на пладне ќе одржи седница во Кабинетот на претседателот „Вила Водно“, на која ќе се одлучува за евентуалното продолжување на вонредната состојба. На седницата, покрај […]

Од 29 заболени со коронавирус во тетовскиот регион, 16 се од Тетово   - МИА
Вести

Нови 52 случаи на КОВИД -19, четворица починати и 30 оздравени

Скопје, 29 мај 2020 () – Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 52 нови лица позитивни на коронавирусот и 30 оздравени пациенти. Во овој период починале четири лица, две на […]