Денес се регистрирани 542 нови лабораториски позитивни случаи на SARS CoV-2, пријавени се 7 починати лица во изминативе 24 часа


Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа:

 

 

Направени се 5.990 тестирања, а регистрирани се 542 нови случаи на КОВИД-19:

Скопје – 280, Битола – 52, Охрид – 32, Кавадарци – 31, Прилеп – 28, Струмица – 20, Куманово – 13, Гевгелија – 11, Кичево – 9, Штип и Ресен – по 8, Валандово – 7, Велес – 6, Струга и Неготино – по 5, Тетово и Радовиш – по 4, Кочани – 3, Крива Паланка, Делчево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија – по 2, Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Кратово, Богданци и Македонска Каменица – по 1.

Регистрирани сe 298 оздравени пациенти од: Скопје – 171, Битола – 19, Прилеп – 15, Кавадарци – 12, Куманово – 10, Велес – 8, Штип, Ресен и Гостивар – по 7, Охрид и Гевгелија – по 6, Крива Паланка и Богданци – по 4, Кочани, Македонски Брод и Берово – по 3, Кичево, Неготино, Радовиш и Демир Хисар – по 2, Тетово Свети Николе, Пробиштип, Кратово и Виница – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа регистрирани се 7 починати лица: 3 починати лица од Скопје (57г, 64г и 81г), две починати лица од Битола (46г и 80г) и по едно починато лице од Охрид (76г) и Прилеп (73г). Од пријавените сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 5.990 тестови преку: ИЈЗ-333, ЦЈЗ Скопје-112, ЦЈЗ Битола-83, ЦЈЗ Прилеп-52, ЦЈЗ Тетово–5, ЦЈЗ Куманово-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија –0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–151, Жан Митрев (Филип Втори)-92, Авицена-259, Биотек-313, Систина-84, лабораторија Лаор-373, Синлаб-43, Ремедика-6, Плодност-63, Генеа-158, Никоб лаб-509, ВФВ Медикал-101, Ели Медика-130, Ројал Медика–56, Спектра-ММ-46, Рапид Лаб–31, Жан Митрев Струмица–11, Нова Лаб Дијагностика–16, Ремус-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 2.874.

Досега во земјата се направени вкупно 1.597.512 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 225.049, бројот на оздравени пациенти е 211.846, на починати е 7.960, а бројот на активни случаи изнесува 5.243.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 99017, Активни 2655

Куманово 13145, Активни 112

Тетово 11429, Активни 76

Прилеп 10842, Активни 361

Битола 9331, Активни 408

Гостивар 8083, Активни 12

Велес 7525, Активни 140

Кавадарци 7461, Активни 203

Охрид 6847, Активни 258

Штип 6765, Активни 86

Струмица 6317, Активни 162

Кичево 4334, Активни 75

Кочани 4116, Активни 54

Струга 3943, Активни 35

Гевгелија 2958, Активни 105

Неготино 2641, Активни 37

Свети Николе 2156, Активни 27

Крива Паланка 1967, Активни 41

Ресен 1887, Активни 93

Радовиш 1818, Активни 38

Берово 1483, Активни 10

Делчево 1471, Активни 32

Дебар 1458, Активни 1

Виница 1180, Активни 11

Пробиштип 1143, Активни 10

Валандово 1051, Активни 69

Кратово 790, Активни 4

Богданци 691, Активни 32

Демир Хисар 646, Активни 27

Крушево 608, Активни 13

Македонски Брод 545, Активни 32

Демир Капија 437, Активни 9

Македонска Каменица 430, Активни 12

Пехчево 359, Активни 0

Дојран 175, Активни 3