Четворица починати и 317 новозаразени од Ковид-19
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1990 тестирања, а регистрирани се 317 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-182, Куманово-12, Дебар-3, Штип-13, Прилеп-5, Тетово-8, Велес-7, Битола-6, Охрид-1, Кавадарци-4, Гостивар-11, Гевгелија-12, Струмица-12, Крива Паланка-3, Радовиш-5, Кочани-18, Валандово-3, Делчево-2, Свети Николе-4, Кичево-4, Ресен-1, Неготино-1 .

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 104 оздравени пациенти од: Скопје-24, Куманово-12, Штип-3, Прилеп-14, Тетово-8, Струга-3, Велес-3, Битола-5, Кавадарци-2, Гостивар-7, Гевгелија-1, Струмица-4, Радовиш-4, Кочани-6, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-2, Виница-1, Кичево-1.

Во болнички услови починати се 4 лица, од Скопје (59г.), Струга(65г.), два пациенти од Гостивар (71г. и 76г.).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 19413, бројката на оздравени пациенти е 15749, на починати е 772, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2892. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 7724, активни 1166 • Куманово 1823, активни 166 • Дебар 290, активни 35 • Штип 1307, активни 79 • Прилеп 742, активни 138 • Тетово 1517, активни 168 • Струга 693, активни 42 • Велес 348, активни 36 • Битола 344, активни 78 • Охрид 443, активни 36 • Кавадарци 256, активни 41 • Гостивар 959, активни 68 • Гевгелија 155, активни 57 (10 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 21 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 328, активни 185 • Крива Паланка 130, активни 38 • Радовиш 107, активни 35 • Крушево 20, активни 1 • Кочани 450, активни 183 • Пробиштип 119, активни 17 • Демир Хисар 62, активни 2 • Македонски Брод 93, активни 2 • Пехчево 46, активни 3 • Берово 129, активни 47 • Валандово 54, активни 39 • Виница 126, активни 36 • Делчево 175, активни 85 (35 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 26, активни 2 • Свети Николе 380, активни 57 • Кичево 340, активни 29 • Ресен 167, активни 9 • Неготино 60, активни 12 (12 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 1990 теста се преку: ИЈЗ-501, ЦЈЗ Скопје-98, Авицена-457, Биотек-249, МАНУ -124, Жан Митрев (Филип Втори)-171, Систина со PCR метода -142, лабораторија Лаор –43, Судска медицина-18, ЦЈЗ Битола-45, Инфективна клиника-6, ГАК-18, Синлаб-118, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 199.372 тестирања на Ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 9 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 48 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација. Во болницата во Козле хоспитализирани се 1 дете и 1 мајка позитивни на ковид-19, а хоспитализирани се 6 деца и 6 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 4, а вкупно хоспитализирани се 37 пациенти. На респиратор се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 18, а во болницата во Штип се 51 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 198, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 66 • Гази Баба – 126 • Аеродром – 208 • Карпош – 180 • Центар – 210 • Кисела Вода – 131 • Ѓорче Петров – 93 • Бутел – 49 • Шуто Оризари – 15 • Студеничани – 4 • Сарај – 14 • Арачиново – 5 • Илинден – 31 • Сопиште – 3 • Чучер Сандево – 4 • Петровец – 8 • Зелениково – 3 • Странец – 10 • Нераспределен-6