АВМУ ќе расправа за одземање дозвола за телевизиско емитување

Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги денеска на седница ќе расправа за Предлог-oдлука за одземање дозвола за телевизиско емитување на радиодифузер.

На седницата, меѓу останатото, ќе бидат разгледани кварталните извештаи за работата на  АВМУ за период од први јули годинава до крајот на минатиот месец.

Вести

Боки 13 донесен во обвинителството на распит за „Рекет“

Првоосомничениот за случајот „Рекет“ Бојан Јовановски – Боки 13 околу пладне со полициско возило и придружба од КПУ Затвор Скопје каде што издржува мерка притвор, беше донесен на распит во Јавното обвинителство за организиран криминал […]

Вести

Одбиено барањето за запирање на „Таргет – Тврдина“, судењето продолжи со сведочење на Верушевски

Судечкиот совет го одби барањето на адвокатите на обвинетите за запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина“ како неосновано иденешното рочиште продолжи со сослужување на сведокот Зоран Верушевски. Адвокатот на Сашо Мијалков, Љупчо Шврговски на […]

Вести

Одбраната бара запирање на постапката за „Таргет – Тврдина“

Запирање на постапката за предметот „Таргет -Тврдина“, со образложение дека се води без барање на овластен обвинител и дека присутниот обвинител Артан Ајро не е надлежен за овој предмет, побараа денеска адвокатите на обвинетите во […]