Археолошки истражувања во некрополите Мали дол во неготински Тремник

– Музеј на град Неготино во соработка со НУ Археолошки музеј на Македонија прави археолошки истражувања во некрополите Мали дол во неготинското село Тремник –  локалитет кој до 2008 година беше непознат за археолошката јавност.

– Првичните податоци за оваа некропола ги добивме од сопственикот на нивата Пео Колев, кој при изградба на штала наишол на камени конструкции и две бронзени игли кој ги пријави во Музеј на град Неготино. Таа година вработени од музејот вршеа краткотрајни заштитни ископувања и откриени беа четири погребувања – цисти, кои беа видливи на површината на теренот. Беа пронајдени две бронзени игли и накит – дел од ѓердан, комбиниран со килибарни перли, кои датираат од крајот на бронзеното време (XII век п.н.е.), информира Драгица Чекорова, директор во музејот.

Ископувањата спроведени во рамки на истражувачкиот проект, во континуитет се одвиваат од 2009 година до денес, како резултат на соработката помеѓу Археолошки музеј на Македонија и Музејот од Неготино.

– Во рамки на овие археолошки ископувања имаме откриено вкупно 77 погребувања, пронајдени се голем број бронзени игли, дел од накит – ѓердан, комбиниран со килибарни перли, разни керамички садови како урни, кантароси и други керамички и метални предмети, сместени во два хоризонта на погребување (две некрополи). Првата (постарата) е составена од погребувања кои датираат од доцното бронзено време (крајот на XII век п.н.е.) и преодниот период од бронза во железно време (XI – V век п.н.е.), а втората е претставена со погребувања од средниот век (XI – XIII век н.е.), појаснува Чекорова.

Сите погребувања од некрополата, вклучувајќи ги и средновековните, укажуваат на нејзино долготрајно користење и континуитет во развојот.

– Генерално кога ќе се соберат сите релевантни факти како гробните ритуали, движниот археолошки материјал и антрополошките остатоци, можеме да реконструираме слика на постоење на една заедница од крајот на бронзеното време, која со сите специфики припаѓа на Уланечката културна група, додава директорката.

Севкупните пронајдоци се дел од археолошка изложба „Некрополите на Мали Дол“, село Тремник, Неготино, финансирана од Министерството за култура на Република Македонија, според програмата за проекти од национално значење, која ќе биде отворена во септември во Општинската установа Музеј на град Неготино.

Во истражувањата учествува стручна екипа. Тука се д-р Александра Папазовска, виш кустос за железно време од НУ Археолошки музеј на Македонија и стручен раководител на истражувањата, д-р Фаница Велјановска, антрополог, кустос-советник и Александра Чевревска, археолог-кустос во истиот музеј, како и Костадинка Филипова, археолог-кустос во Музеј на град Неготино.

Loading…

Вести

Зелените партии со најголеми изборни победи во Западна Европа викендов

Ви трите изборни циклуси кои се одржаа викендов во три западноевропски земји, најголеми победи однесоа Зелените партии: изборите во Баварија, парламентарните избори во Луксембург и локалните избори во Белгија. Демохристијанската ЦСУ, коалицискиот партнер на Ангела […]

Бизнис

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации

Меѓународна конференција InnoDays – Иновации, контекст, соработка и капацитети во Балканско Медитеранската област ќе се одржи денеска во Скопје. Конференцијата е дел од проектот InoPlatform финансиран од Европската Унија и се имплементира во пет земји од Балканско-Медитеранската  област. Носител на проектот е Центарот за управување […]

Вести

Нови рочишта за „Тревник“ и „Т.Н.Т.“

Во Кривичниот суд во Скопје за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тревник“  и „Т.Н.Т“. Во случајот „Тревник“ обвинети се Драган Павловиќ – Латас и неговите браќа Срѓан и Звездан за бесправна градба на три […]

Вести

Џонсон до Меј: Дојде време да им се спротивставиш на насилниците во ЕУ

Велика Британија треба да им се спротивстави на насилниците во ЕУ и да изврши притисок да се постигне договор за слободна трговија, порача поранешниот шеф на британската дипломатија Борис Џонсон. На тој начин Џонсон дополнително […]

Балкан

Пo еден лекар дневно го напуша Косово

Лекарската комора на Косово, Синдикатот на здравство и косовските пратеници изразија загриженост поради фактот дека околу 90 лекари во последните три месеци го напиштиле Косово, како и поради тоа што таа појава добива се пошироки […]

Вести

Синодот на РПЦ заседава во Минск и бара одговор за Вселенската патријаршија

Синодот на Руската православна црква што ќе заседава денеска во Минск, одлучува за одговор кон Вселенската патријаршија. За првпат во историјата, Синодот на Руската православна црква денеска ќе заседава во главниот град на Белорусија, Минск […]

Интересно

Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Својата прва улога во професионалната кариера Бред Пит ја оствари во црногорскиот филм „Темната страна на сонцето”, во кој глумеше заедно со Милена Дравиќ. Српската глумица почина викендов на 79-годишна возраст и зад неа остави […]

Бизнис

Њујорк: Шише вино продадено за рекордни 558.000 долари

Шише вино „Romanee-Conti“ од 1945 година е продадено на аукција на Сотбис во Њујорк за рекордни 558.000 долари, што претставува нов светски рекорд. Крајната цена е 17 пати повисока од  првичната понуда од 32.000 долари, […]

Интересно

Дали Гаврило Принцип и денес би пукал?

Дојче Веле – Бон 14 октомври 2018 Генезата на Големата војна најмногу зборува за несовршенството на човековата природа. Чудовишната војна се роди од апсурдна низа настани, од победа на ирационалноста над разумот. Дали младиот Србин […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*