Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска

SONY DSC

Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска. На средбата се разговараше за билатералната соработка помеѓу двете земји, со посебен акцент на соработката помеѓу Русија и Битола.

„На мое задоволство денес мој гостин беше амбасадорот на Русија. Она што би сакала во оваа прилика да го нагласам, е тоа што Битола, како конзулски град е поврзана точно со Русија, затоа што, првото дипломатско претставништво ни доаѓа токму од Русија. Зборувавме за тоа, со кои предизвици се соочува нашиот град, кои се перспективите и можностите за идна соработка и поддршка од страна на Русија“, изјави градоначалникот на Општина Битола, м-р Наташа Петровска.

Амбасадорот Шчербак, нагласи дека Русија е подготвена во понатамошниот период соработката помеѓу двете држави да се развива  на сите нивоа: културна, туристича, инвестициска и секаков друг вид соработка, за која е подготвена Македонија.

„За нас – Русите, Битола е многу важно место затоа што, токму од Битола, во 1860 година, беше основано руското дипломатско претставништво, почна руската дипломатија на Балканот. За нас Битола е многу важна, бидејќи во Првата светска војна, илјадници руски војници ги дадоа своите животи, тука во битолско. Важна е како место каде што беа дојдени илјадници руски доселеници кои што беа принудени да ја напуштат својата татковина по Револуцијата во 1917 година и дочекаа многу топол прием од македонскиот народ. Русите секогаш одговараат со добро на добро. Оние луѓе кои беа дојдени тука во Битола со својот труд и вредна работа се заблагодарија за приемот. Руските инжинери, наставници, професори, лекари, многу придонесоа за развојот на Битола во 20-те и 30 те години на XX век“, изјави амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак.

Во Меѓународниот Славјански Универзитет „Державин“, вечерва во 19 часот, ќе биде отворена изложба посветена на придонесот на руските доселеници на развојот на Македонија. Амбасадорот Шчербак ги покани сите битолчани да ја посетат изложбата.

Балкан

Ѕанакопулос: Солун не треба да им врти грб на северните соседи

Денес се стремиме да пратиме порака на демократија, помирување, солидарност и разбирање, а во исто време, на најкатегоричен начин да изјавиме дека Македонија, Солун и Северна Грција не заслужуваат национализам, омраза и нетолеранција, вели портпаролот […]

Балкан

Државна прослава по повод формирањето на Војска на Косово

По денешното усвојување во косовското Собрание на законите со кои досегашните Безбедносни сили (ФСК) практично се трансформираат во Војска на Косово, во касараната на ФСК „Адем Јашари“ вечерва се одржа церемонија во организација на ФСК […]

Балкан

Ново обвинение против градоначалникот на Загреб

Хрватската Дирекција за борба против корупцијата (УСКОК) поднесе ново обвинение против загрепскиот градоначалник Милан Бандиќ. Како што пренесуваат хрватските медиуми, станува збор за две нови обвиненија од аферата „Аграм“. Првото е во врска со работата […]

Балкан

Српската листа ќе се жали на Уставен суд за Војската на Косово

Претседтелот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ, смета дека Приштина, со денешната одлуката досегашните Безбедносни сили (ФСК) да се трансформираат во Војска на Косово, изврши атак врз мирот во Косово и […]

Балкан

Харадинај: И Србија доби партнер во Војската на Косово

Косовскиот премиер Рамуш Харадинај, по усвојувањето на законите со кои се формира Војската на Косово, изјави дека новата косовска воена формација ќе биде војска на мирот и во служба на сите кои живеат во Косово, […]

Балкан

Србија бара итна седница на СБ на ОН поради формирањето Војска на Косово

Шефот на српската дипломатија Ивица Дачиќ денеска најави оти Белград ќе побара одржување на итна седница на Советот за безбедност на Обединети нации поради формирањето на Војска на Косово. – Тоа е најдиректна закана по […]

Интересно

Натали Портман против законот што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“

Холивудската актерка од израелско потекло, Натали Портман во интервју за лондонски „Ал Кудс ал Арабија“ го критикуваше донесениот изралски закон што го дефинира Израел како „еврејска национална држава“, усвоен јули годинава. – Законот е грешка, […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*