Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска

SONY DSC

Амбасадорот на Русија, Олег Шчербак, денес оствари средба со градоначалникот на Битола, м-р Наташа Петровска. На средбата се разговараше за билатералната соработка помеѓу двете земји, со посебен акцент на соработката помеѓу Русија и Битола.

„На мое задоволство денес мој гостин беше амбасадорот на Русија. Она што би сакала во оваа прилика да го нагласам, е тоа што Битола, како конзулски град е поврзана точно со Русија, затоа што, првото дипломатско претставништво ни доаѓа токму од Русија. Зборувавме за тоа, со кои предизвици се соочува нашиот град, кои се перспективите и можностите за идна соработка и поддршка од страна на Русија“, изјави градоначалникот на Општина Битола, м-р Наташа Петровска.

Амбасадорот Шчербак, нагласи дека Русија е подготвена во понатамошниот период соработката помеѓу двете држави да се развива  на сите нивоа: културна, туристича, инвестициска и секаков друг вид соработка, за која е подготвена Македонија.

„За нас – Русите, Битола е многу важно место затоа што, токму од Битола, во 1860 година, беше основано руското дипломатско претставништво, почна руската дипломатија на Балканот. За нас Битола е многу важна, бидејќи во Првата светска војна, илјадници руски војници ги дадоа своите животи, тука во битолско. Важна е како место каде што беа дојдени илјадници руски доселеници кои што беа принудени да ја напуштат својата татковина по Револуцијата во 1917 година и дочекаа многу топол прием од македонскиот народ. Русите секогаш одговараат со добро на добро. Оние луѓе кои беа дојдени тука во Битола со својот труд и вредна работа се заблагодарија за приемот. Руските инжинери, наставници, професори, лекари, многу придонесоа за развојот на Битола во 20-те и 30 те години на XX век“, изјави амбасадорот на Русија во Македонија, Олег Шчербак.

Во Меѓународниот Славјански Универзитет „Державин“, вечерва во 19 часот, ќе биде отворена изложба посветена на придонесот на руските доселеници на развојот на Македонија. Амбасадорот Шчербак ги покани сите битолчани да ја посетат изложбата.

Вести

Русија го призна новото уставно име

Русија ја призна денеска нашата држава под новото уставно име – Република Северна Македонија, соопшти Министерството за надворешни работи на Руската Федерација. Во соопштението од руското МНР се нагласува дека на 18 февруари во руската […]

Вести

Најмалку тројца загинати и деветмина повредени при нападот во Утрехт

Градоначалникот на Утрехт, Јан ван Занен изјави дека при нападот во трамвајот загинале три лица, а деветмина се повредени. Претходно, холандската полиција соопшти дека главен осомничен за нападот е 37-годишниот Ѓукман Танис, роден во Турција. […]

Вести

Поповски: За потребите за набавки во УБК бевме известувани писмено и усно

Договорите, барањето за понуда, и сертификатите за краен корисник со правното лице „Финзи” за набавка на опрема за УБК се подготвени од Комисијата за јавни набавки и службата во МВР, истакна денеска поранешниот помошник министер […]

Вести

Концентрација на моќ кај премиерот, главна забелешка за предлог-законите за АНБ и за координација на безбедносно разузнавачката заедница

Преголема акумулација и концентрација на моќ во рацете на премиерот, кој ќе претседава со Советот за координација на безбедносно-разузнавачката заедница, а ќе го предлага и директорот на Агенцијата за национална безбедност (АНБ), отсутноста на Претседателот на […]

Вести

Мицковиќ добивал закани да не сведочи за случајот „Маџар телеком“

Професорот на Правниот факултет Дејан Мицковиќ, кој од 2004 до 2006 година бил претседател на Бордот на директори во „Македонски телеком“, на денешното рочиште во Скопје за случајот „Маџар телеком“ рече дека уште пред неговото […]

Бизнис

Поскапуваат бензините, пониска цена на дизелот

Бензинот Еуросупер БС 95 од ноќеска на полноќ поскапува за 1,5 денари, а Еуросупер БС-98 за денар, додека цената на дизелот  и на екстра лесното масло за домаќинствата се намалува за половина денар, одлучи денеска […]

Балкан

(ВИДЕО) Новата албанска туристичка реклама предизвикува контроверзи на интернет

Новата на туристичка кампања на албската држава предизвика одредени негативни реакции на интернет. Со слоганот „Be taken by Albania“ (Бидете обземени од Албанија) и обраќање до холивудскиот глумец Лијам Нисон во рекламниот спот се прави намерна […]

Интересно

Шарлот Кирк: Добивав улоги преку кревет, оти така сакав

Британската глумица Шарлот Кирк признава дека добила повеќе улоги „преку кревет“, но затоа што таа така сакала. Џејмс Пакер, милијардер и поранешнo мoмчe на Мараја Кери, во една прилика ѝ испратил на Шарлот СМС порака со […]

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*