Алармантно: Пад во градежниот сектор за 61.1 % во споредба  со истиот период од претходната година


Според податоците на Државниот завод за статистика, во периодот јануари – март 2018 година, вкупната вредност на 
договорените градежни работи во странство изнесува 775 469 илјади денари, што е за 61.1 % помалку во споредба 
со истиот период од претходната година.

Во наведениот период, градежната оператива од Република Македонија во странство извршила градежни работи во
вкупна вредност од 281 136 илјади денари, што е за 12.5 % помалку во споредба со истиот период од претходната
година.

Во истиот период е забележан зголемен обем на извршените градежни работи во Босна и Херцеговина.

Вредносните податоци за периодот јануари – март 2018/2017 година се дадени врз база на паритетот 1 САД долар =
51.2722 денари.

 


Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Вести

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари

Вкупните воени расходи на земјите од НАТО во 2020 година ќе изнесува 1.092,5 милијарди долари, што е за 61 милијарда долари повеќе отколку во 2019 година, се вели во статистичкиот извештај за воените трошоци на […]

Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*