83 нови случаи на Ковид- 19, починаa 11 лицa
Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 700 тестирања, а регистрирани се 83 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-44, Куманово-3, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-6, Тетово-3, Велес-4, Битола-5, Кавадарци-1, Гостивар-1, Струмица-2, Крива Паланка-1, Делчево-1, Кратово-1, Ресен-1, Неготино-3.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 419 оздравени пациенти од: Скопје-149, Куманово-28, Штип-19, Прилеп-33, Тетово-19, Велес-24, Битола-21, Охрид-1, Кавадарци-25, Гостивар-16, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-9, Радовиш-3, Кочани-5, Пехчево-2, Берово-6, Валандово-11, Виница-2, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-1, Ресен-3 и Неготино-10.

Починати се 11 лица, двајца пациенти од Скопје (85 и 75г), еден пациент од Велес (62), двајца од Битола (64 и 74), еден од Кавадарци (71),од Гостивар (85), од ПЕ Гевгелија/ Богданци (64), пациент од Струмица (58), еден од Крива Паланка (61) и еден пациент од Радовиш (70). Пациентите се починати во болнички услови.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 81804, бројката на оздравени пациенти е 59650, на починати е 2456, а бројот на активни случаи изнесува 19698. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 35281, активни 11265 • Куманово 4667, активни 549 • Дебар 616, активни 129 • Штип 3267, активни 288 • Прилеп 4143, активни 609 • Тетово 4709, активни 878 • Струга 1996, активни 350 • Велес 2712, активни 497 • Битола 2986, активни 595 • Охрид 2363, активни 594 • Кавадарци 2052, активни 563 • Гостивар 3341, активни 579 • Гевгелија 1128, активни 293 (75 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 189 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 2274, активни 631 • Крива Паланка 602, активни 112 • Радовиш 603, активни 117 • Крушево 161, активни 71 • Кочани 1577, активни 236 • Пробиштип 441, активни 45 • Демир Хисар 234, активни 40 • Македонски Брод 210, активни 25 • Пехчево 145, активни 23 • Берово 488, активни 45 • Валандово 302, активни 59 • Виница 442, активни 63 • Делчево 664, активни 200 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 193, активни 22 • Свети Николе 1033, активни 108 • Кичево 1551, активни 245 • Ресен 635, активни 141 • Неготино 988, активни 326 (154 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 700 теста се преку: ИЈЗ-115, ЦЈЗ Скопје-37, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -62, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина со PCR метода -298, лабораторија Лаор –0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-4, ГАК-27, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -51, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 394.329 тестирања на Ковид -19.