408 нови случаи на Ковид-19 во земјава, починаа 4 лица


 Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2140 тестирања, а регистрирани се 408 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-227, Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-4, Демир Хисар-4, Пехчево-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-6, Ресен-1, Неготино-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 280 оздравени пациенти од: Скопје-148, Куманово-3, Штип-17, Прилеп-16, Тетово-18, Струга-4, Велес-4, Битола-8, Охрид-3, Кавадарци-8, Гостивар-3, Гевгелија-9, Струмица-12, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Кочани-3, Пробиштип-4, Берово-1, Валандово-2, Кратово-2, Свети Николе-2, Кичево-4 и Неготино-1.

Починати се 4 лица, двајца пациенти од Скопје (64 и 77), еден од Ресен (59) и еден пациент од Битола (76). Од нив еден пациент е починат вон болнички услови, останатите се починати во болница.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 24196, бројката на оздравени пациенти е 17672, на починати е 850, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 5674. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 10169, активни 2751 • Куманово 1998, активни 234 • Дебар 309, активни 50 • Штип 1461, активни 157 • Прилеп 935, активни 214 • Тетово 1761, активни 304 • Струга 754, активни 76 • Велес 448, активни 108 • Битола 476, активни 152 • Охрид 533, активни 106 • Кавадарци 327, активни 81 • Гостивар 1042, активни 103 • Гевгелија 267, активни 132 (16 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 40 на Богданци и 12 се странски државјани) • Струмица 606, активни 364 • Крива Паланка 184, активни 62 • Радовиш 179, активни 75 • Крушево 20, активни 0 • Кочани 573, активни 196 • Пробиштип 141, активни 16 • Демир Хисар 69, активни 8 • Македонски Брод 98, активни 4 • Пехчево 55, активни 9 • Берово 172, активни 45 • Валандово 83, активни 45 • Виница 151, активни 50 • Делчево 213, активни 117 (41 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) • Кратово 31, активни 5 • Свети Николе 427, активни 59 • Кичево 424, активни 80 • Ресен 202, активни 38 • Неготино 88, активни 33 (15 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија) Направените 2140 теста се преку: ИЈЗ-471, ЦЈЗ Скопје-36, Авицена-436, Биотек-340, МАНУ -239, Жан Митрев (Филип Втори) -277, Систина со PCR метода -185, лабораторија Лаор –36, Судска медицина-16, ЦЈЗ Битола-39, Инфективна клиника-3, ГАК-10, Синлаб-52, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 223.922 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 11 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 99 пациенти. На кислородна поддршка се 67 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле нема хоспитализирани деца позитивни на Ковид-19. Хоспитализирани се 4 мајки позитивни на ковид-19, 3 деца и 1 мајка суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има 6 приеми, а вкупно хоспитализирани се 49 пациенти. На респиратор се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 43, а во болницата во Штип се 55 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга и Кочани се хоспитализирани 210, позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 123 • Гази Баба – 307 • Аеродром – 552 • Карпош – 446 • Центар – 454 • Кисела Вода – 310 • Ѓорче Петров – 220 • Бутел – 113 • Шуто Оризари – 16 • Студеничани – 5 • Сарај – 16 • Арачиново – 9 • Илинден – 44 • Сопиште – 22 • Чучер Сандево – 10 • Петровец –19 • Зелениково – 9 • Странец – 12 • Нераспределен- 64

 


Вести

Македонскиот јазик и идентитет се неспорни, можен патоказ кон Договорот со Бугарија, но не како дел од преговарачката рамка

– Македонскиот јазик и идентитет не се предмет на преговори, потенцираа вчера високи претставници на Владата и напоменаа дека темната страна на историјата треба да остане зад нас, а решенијата со Бугарија да се бараат […]

Вести

Бројките на новозаразени се стабилизираат, мерките се ефикасни ако се почитуваат

– Мерките за заштита од вирусот даваат резултати и доколку се почитуваат, дополнителни не се потребни, рече министерот за здравство Венко Филипче. Тој вчера соопшти дека врвот на епидемијата е достигнат пред една недела и […]

Вести

Регистрирани 1.093 новозаразени, починаа 28 лица

Денеска се регистрирани 1.093 нови случаи на Ковид 19. Оздравеле 819 пациенти, а починаа 28 лица. Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3084 тестирања, а регистрирани се 1093 нови случаи на […]

1 Comment

  1. КОВИД 19 ЗЕМА СТОТИЦИ жалосно ,додека поголема пандемија е Зоран заев кој уништува цела два миљонска нација,дали има лек за оваа ЗАЈАЧКА БОЛЕСТ?

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*