Трансформации на изгледот на Рене Зелвегер: Во новиот филм The Thing About Pam (Фото)


Рене Зелвегер претрпе извонредни трансформации за улогите во текот на нејзината кариера, но малку беа толку шокантни каков што е нејзиниот изглед за претстојната серија на NBC „The Thing About Pam“.


 

За својата најнова улога, оскаровката е фотографирана со протетика на лицето, дебел костум и светла руса перика додека снимаше во Њу Орлеанс.

„Тоа ја надминува особеноста на приказната или дрскоста на однесувањето на сите вклучени“, рече Зелвегер за Кит Морисон во интервјуто за Блумфест, објаснувајќи го нејзиниот интерес за проектот.

„Тоа е вид на блескава илустрација на моментално актуелните општествени прашања. Може да го наречете привилегија на белата дама во Америка. Исто така, има интересен поглед на тажната невидливост на средовечните жени во Америка и како во најбизарните околности тоа може да функционира во нечија корист, како што веројатно е случајот во приказната на Пем Хап“, вели таа.

Вистинската Хап во моментов отслужува доживотна затворска казна за убиството на Луис Гампенбергер, но таа е под истрага и во врска со смртта на Фарија во декември 2011 година. Сопругот на Фарија, Рус Фарија, беше осуден за нејзиното убиство во ноември 2013 година, но подоцна беше повторно суден и ослободен од обвиненијата.

Во јули 2021 година, инспекторите ја испрашуваа Хап за смртта на Бетси, а подоцна ја обвинија за убиство од прв степен.

Четири дена пред нејзиното убиство, Бетси на која и бил дијагностициран карцином во терминална фаза, ја направила Хап корисник на полисата за животно осигурување од 150.000 долари наместо нејзиниот сопруг. Хап била последната личност што ја гледа жива откако ја зема од куќата на нејзината мајка по прегледот за хемотерапија. Во тоа време, Хап вели дека ја оставила Бетси дома околу 19 часот, додека Рас сè уште бил во куќата на еден пријател. Кога Рас стигнал дома таа вечер, го нашол телото на Бетси и кажал на полицијата дека таа умрела од самоубиство.

Откако тој беше обвинет во врска со убиството на Бетси, обвинителот Мајк Вуд рече дека ќе бара смртна казна во случајот. „Она што можам да кажам е дека имаме лице кое не само што ја уби нејзината пријателка, потоа го осакатуваше телото, сведочеше против невин човек, а потоа откако беше ослободен, отиде и уби некого во округот Сент Чарлс за да спречи да се смета за осомничен“, рече тој за време на прес-конференцијата во јули 2021 година.

Серијата од шест епизоди најмногу ќе се фокусира на убиството на Бетси, а не на злосторството што доведе до сегашното затворање на Хап. Шоуто е во голема мера инспирирано од подкастот на Dateline NBC за случајот, исто така насловен The Thing About Pam. Ќе ги истражи последиците од ослободителната пресуда на Рас и што доведува до тоа Хап да биде обвинет за второ убиство.

Џош Духамел ќе го глуми Џоел Шварц адвокатот на одбраната на Рас, додека Џуди Грир ќе ја толкува Леа Аски обвинителката која судеше на Рас за убиството на неговата сопруга. Остатокот од актерската екипа ги вклучува Кети Миксон како Бетси, Глен Флешлер како Рас, Гидеон Адлон како ќерката на Бетси и Рас и Шон Бриџерс како сопругот на Пем.

Серијата досега нема најавено датум за премиера, а се снимаше целиот октомври 2021 година. Најверојатно премиерата ќе се случи во 2022 година.