Отфрлена тужбата против наследниците на Мајкл Џексон


Американски судија ја отфрли тужбата од Џејмс Сејфчак кој ги обвинува наследниците на Мајкл Џексон дека му дозволиле да го злоупотребува него и други деца.Сејфчак тврди дека пејачот започнал да го злоупотребува кога имал 10 години. Тој ги тужеше MJJ Productions и MJJ Ventures бидејќи тие наводно биле создадени за да ја олеснат сексуалната злоупотреба на деца од страна на Џексон.

Но, судијата го отфрли случајот, велејќи дека компаниите немаат должност да се грижат за Сејфчак.

Застапниците на MJJ Productions и MJJ Ventures изјавија дека се задоволни што судот потврдил дека Сејфечак нема основа да продолжи со неговата тужба.

Тој е еден од двајцата мажи кои пред една година го обвинија починатиот Џексон за педофилија во документарниот филм Leaving Neverland („Напуштајќи го Неверленд“).

Еден од најкотроверзните документарни филмови се базира врз интервјуа на мала група луѓе, меѓу кои и двајца мажи на 30-годишна возраст, кои тврдат дека биле жртви на сексуални напади од страна на кралот на поп музиката, кога имале 7 и 10 години. Филмот, наводно, била можност да ги споделат своите трауми со јавноста.

Наследниците на пејачот филмот го оценија како „уште еден скандалозен и патетичен обид да се извлече корист од Мајкл Џексон и да се повторат старите неосновани обвинувања“.


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*