Операта Метрополитен ја откажува цела сезона


– Познатата њујоршка Метрополитен опера денеска ја откажа цела следна сезона и најави дека ќе остане затворена до септември 2021 година. Причина за тоа е пандемијата на коронавирусот.

Оперската куќа, со 3.800 седишта, изведува повеќе од 200 претстави годишно, кои ги гледаат речиси 800.000 посетители.

„Жал ни е што мораме да Ве известиме дека Метрополитен донесе исклучително тешка одлука, за откажување на целата сезона 2020-21 година, врз основа на советите на здравствените стручњаци при Центарот Линколн и Метрополитен“ (каде е сместена Операта), се вели во соопштението.

Потоа се додава дека поради стотиците изведувачи кои треба да вежбаат и да настапат и поради големата публика на компанијата, нема да биде безбедно за Операта да продолжи со програмата.

Театрите на Бродвеј, од друга страна, засега е предвидено повторно да се отворат во јануари 2021 година. 


Вести

Дванaесет починати и 161 нов случај на коронавирус во Македонија

Дванaесет лица починаа, а потврден е 161 нов случај на коронавирус во земјата во последните 24 часа, соопшти Министерството за здравство. Направени се 771 тестирања, а оздравени се 154 пациенти. Најголем број случаи се потврдени […]

Вести

Јованова-Грујовска: Проблемот е измислен, македонскиот јазик е реалност и таа тема е за нас завршена

– Македонскиот јазик е реалност, уставна категорија и тука нема дискусија. Нема потреба да си го губиме нашето време и нашата енергија како научници да објаснуваме нешто што светската лингвистика веќе го прифатила. Македонскиот јазик е […]

Анализата за екстра лесното готова, содржи три мерки што треба да се преземат како сет - МИА
Бизнис и економија

Бензините поевтинуваат за половина денар, цената на дизелот иста

– Бензините од ноќеска на полноќ поевтинуваат за половина денар по литар, а цената на дизелот останува иста, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на малопродажните цени на нафтените […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*