Тони злато паднаа од небо од како се отворила врата од авион


Златните шипки во вредност од милиони долари паднаа од авион што полета од рускиот регион Јакутиа, познат по своите депозити на дијаманти. Ruptly беше еден од првите што ги сними скапоценостите во оштетениот авион по инцидентот.Сликите што циркулираат на социјалните медиуми се чини дека покажуваат златни шипки завиткани во некаков материјал расфрлени на пистата на аеродромот во Јакутск, во најголемиот регион за производство на дијаманти во земјата. Скапоцените метали паднаа од авионот “Нимбус ерлајнс Ан-12”, кога нејзината товарна врата случајно се отворила по полетувањето, потврди во четвртокот рускиот Истражен комитет.

 

Авионот носел повеќе од 9 тони “концентрат кој содржи благородни метали”, кој му припаѓал на рударската и геолошка компанија во соседниот регион Чукотка, соопшти комитетот, без именување на металите. Расипаната товарна врата паднала на локалниот авто пазар, не предизвикувајќи му никому повреди.

Јакутскиот аеродром инсистира на тоа дека авионот бил оперативен и бил подготвен за летот. По испуштањето на товарот на пистата, авионот успеа да слета на блискиот аеродром Маган.

Медиумите, цитирајќи ги сведоците, велат дека металните шипки што се гледаат на фотографиите се навистина злато, платина и камења. ТАСС ги цитираше официјалните лица од Министерството за внатрешни работи кои изјавуваат дека се пронајдени околу 172 златни прачки со тежина од околу 3,4 тони. Според каналот Mash Telegram, целиот товар има вредност од 21,6 милијарди рубли (380 милиони долари).

Според еден официјален претставник од канадската “Kinross Gold Corporation”, која работи со рудници во Русија, предметите на пистата се Doré шипки, полу-чисти легури на злато и сребро, кои се создаваат на местото на рудникот, а подоцна се транспортираат во рафинерија за прочистување.

Локалните жители беа погодени од “златна треска” откако скапоцените метали беа објавени во медиумите, објавија локалните медиуми во Јакутск. Мапа со детални упатства кои го покажуваат местото на богатството се појавиле онлајн. Сепак, сите шипки сега се собрани, изјави за ТАСС извор од Министерството за внатрешни работи.

Штом се појавиле фотографиите на социјалните медиуми, луѓето почнале да пишуваат коментари за  интересната ризница на пистата на аеродромот. “Има ли некој од Јакутск? Ајде да појдеме до аеродромот! Постои злато! “, Напиша едно лице под хаштаг # Yakutskgold. И покрај смрзнувачките температури во Јакутск – метеоролозите предвидуваат -33C (-27F) во четврток – луѓето се подготвени да ја испробаат својата среќа. “Сири, најдете билети за следниот лет од Москва до Јакутск”, пишува еден човек.

“Би сакал јас да живеам во Јакутск”, еден човек напишал сочувствително, а друг се пошегувал дека Јакутија е толку богат регион што “злато само се истура од небото”. Навистина, рускиот Далечен Исток е добро познат низ светот заради златото рудници, како и накитот и намалување на дијамантската продукција.