Супермоделот Џиџи Хадид сака да биде поротник во случајот против продуцентот Вајнштајн


– Манекенката Џиџи Хадид изненади со одлуката да го следи судскиот предмет против холивудскиот магнат Харви Вајнштајн, појавувајќи се меѓу кандидатите за поротник, пишува списанието „Тајм“.

Хадид живее во Менхетн и добила повик, заедно со стотици други жители на овој дел од Њујорк, да се јави на првичните сослушувања.

Убавата 24-годишна манекенка ја исполнила својата општествена должност и дошла во судската сала.

Пред судијата, кој раководи со процесот на избор на судските поротници, Џиџи Хадид признала дека во минатотот се среќавала со Харви Вајнштајн, исто како и актерката Салма Хајек, која веројатно ќе биде меѓу сведоците во предметот.

-Способна сум на фактите да гледам без предрасуди, објасни Хадид во судот.

Влијателниот поранешен сопственик на голема продуцентска куќа во Холивуд, Харви Вајнштајн, е обвинет од над 80 жени за различни сексуални напади. Две од потешките обвиненија се однесуваат на силување, што може да му донесат казна доживотен затвор.

Тој негира дека ги извршил.

Селекцијата на поротници е долга, а обвинението и одбраната се борат да ги отфрлат оние кои им се чинат неподобни.

Судијата во предметот изјави дека засега 108 од повиканите 360 њујоркчани ја минале првата проверка.

Поротата ќе има 12 члена, а во моментов не се знае дали Џиџи Хадид може да влезе меѓу нив.


Дерковски: Им честитам на граѓаните, изборниот ден помина одлично, со мали исклучоци - МИА
Вести

ДИК: Одѕивот до 20:45 часот 50,86 проценти

– До 20:45 часот на гласање на денешните парламентарни избори излегле 922.678 граѓани со право на глас, односно одѕивот е 50,86   проценти, објави вечерва Државната изборна комисија. Обработени се податоци од 3.466 од 3.480 гласачки места. […]

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес - МИА
Вести

Дерковски: Изборниот ден минува мирно, со мали спорадични инциденти, без нарушувања на изборниот процес

Скопје, 15 јули 2020 () – Излезноста со оглед на целата ситуација е задоволителна, оцени попладнево претседателот на Државната избона комисија (ДИК) Оливер Дерковски на прес-конференција. До 17 часот според податоците на ДИК на гласање […]

Вести

До 17 часот во Охрид гласале 41, во Струга 30 и во Дебрца граѓани 44 отсто од гласачите

Охрид, 15 јули 2020 () – На предвремените парламентарни избори до 17 часот во Охрид на гласање излегле 41,7 отсто од лицата со право на глас. – Гласањето се одвива непречено и без проблеми, граѓните […]