СОС-порака на плажа спаси тројца морнари во МикронезијаСОС-порака на плажа спаси тројца морнари во Микронезија - МИА

Вашингтон, 4 август 2020 () – Тројца морнари од американската територија Гуам, чиј брод се движел близу еден мал, зафрлен остров во западен Тихи Океан, беа спасени откако спасувачи од воздух ја забележале СОС-пораката на плажа на островот во Микронезија.

Потрагата по морнарите кои исчезнаа пред три дена ја почнаа властите во Гуам. Според наводите, тие не ја завршиле предвидената пловидба од Пулават до Пулап, два корални острова.

Наместо тоа, тие стигнале до Пикелот, скоро 200 километри западно од местото каде што отпловиле.

Нивната СОС-порака на песочната плажа била забележана од австралиски хеликоптер, којшто потоа слетал и им доставил храна и вода. Тројцата морнари биле пронајдени во добра состојба, без сериозни повреди, соопштија официјални лица.

Микронезија се состои од околу 600 мали острови расфрлани низ западниот дел на Тихиот Океан. 


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*