Претседателот на Замбија помилува геј двојка


Претседателот на Замбија помилува геј двојка - МИА

Лусака, 27 мај 2020 () – Претседателот на Замбија, Едгар Лунгу помилува геј двојка, кои беа осудени во ноември минатата година на 15 години затвор, според колонијалниот закон.

Џафет Катабу (39) и Стивен Самбу(31), беа помилувани заедно со околу 3.000 затвореници, по повод одбележувањето на Денот на ослободување на Африка

Судијата на Врховниот суд во Лусака ја осуди геј двојката на 15 години затвор во согласност со законите со кои се забранува сексуален однос „спротивен на природата“.


Потврдени 103 нови случаи со Ковид-19, починати пет, оздравени 13 пациенти - МИА
Вести

Регистрирани 115 нови случаи на КОВИД-19 и седум починати

Скопје, 5 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1032 тестирања, а регистрирани се 115 нови случаи на Ковид-19, во Скопје-53, Куманово-4, Дебар-6, Штип-3, Прилеп-6, Тетово-8, Струга-13, Велес-1, Охрид-8, Гостивар-5, Пробиштип-1, Свети […]

Вести

Продолжува претставувањето на изборните понуди на партиите пред граѓаните

Скопје, 5 јули 2020 () – Предизборната кампања на партиите за предвремените парламентарни избори кои треба да се одржат на 15 јули е на средина. Тие своите изборни програми и денеска ќе ги претстават на […]

Почнуваат координации со соседните земји околу регионален пристап за справување со коронавирусот - МИА
Вести

Вкупно 3611 активни случаи со КОВИД-19, најмногу во скопски Чаир

Скопје, 5 јули 2020 () – Бројот на заразени со КОВИД-19 вчера се зголеми за 147, а со тоа вкупниот број активни случаи во земјава изнесува 3611. Новозаразените се од Скопје-64, Куманово-8, Штип-6, Прилеп-3, Тетово-16, […]