Пред премиерата на „Ад Астра“, Бред Пит испрашуваше астронаут од НАСА


Холивудската ѕвезда Бред Пит вчера го интервјуираше астронаутот на НАСА, Ник Хејг кој се превртуваше во бестежински услови во Меѓународната вселенска станица.

Пит, од Центарот за контрола на мисиите во Хјустон, практично го испрашуваше астронаутот во пресрет на првото кино-прикажување на новиот вселенски трилер „Ад Астра”, каде што глумецот ја има главната улога.

На прашањето – кој пушта музика на МВС, Хејг одговори: „Имаме различни плеј-листи и ги пуштаме ’на смени’. Тоа е убаво оти имаме меѓународен дух. Убава е промената и да се чуе руска народна музика за време на вечерата“.

Пит потоа го праша и колку е реално неговото движење во услови на нулта гравитација во студио, а на крајот и едно провокативно „стручно“ прашање…

– Кој беше поуверлив, Клуни или Пит?, праша глумецот, знаејќи дека астронаутот веќе го гледал и неговиот филм, како и „Гравитација” од 2013 година, со Џорџ Клуни во една од главните улоги.

– Ти. Аполутно”, одговори Хејг.

Бред Пит во „Ад Астра” глуми астронаут по име Рој Мекбрајд кој патува на крајните делови на Сончевиот Систем за да го пронајде својот татко кој исчезнал, соочувајќи се со мистеријата која му се заканува на опстанокот на човештвото и на Земјата.

Американската Национална агенција за аеронаутика и Вселената пред снимањето на „Ад Астра” пружи стручни совети околу визуелните и техничките прашања. Изгледот на Марс, на пр., е заснован на фотографиите на „црвената планета”.

Филмот својата американска премиера ќе ја има в петок.


Во Кичево извршени 33 контроли врз лица во самоизолација, ситуацијата стабилна - МИА
Вести

Почнаа 80-часовниот карантин за најризичните и дневните рестрикции за останатите општини

Скопје, 4 јуни 2020 () – Почна полицискиот час за граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, […]

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]