Москва повикува вампири во помош во борба против антиваксери


Соочен со зајакнувањето на движењето против вакцинирање, градот Москва прибегна кон реклами со вампири за да ја пренесе важноста на имунизацијата.

Здравствениот оддел на рускиот главен град оваа недела објави видео на Интернет во кое главен јунак е вампир, заедно со неговата ќерка.

Во видеото, вампирот го прашува лекарот дали неговата ќерка може да ја пие крвта на невакцинираната личност без ризик.

Лекарот, кој забележува дека можеби е добра идеја воопшто да не се пие крв, вели дека е особено опасно да се консумира хемоглобин од некој што не е вакциниран.

„Затоа некои родители се против вакцинирање, за да не спречат да ги гриземе нивните деца“, заклучува московскиот Дракула.

Видеото завршува со повик децата да бидат вакцинирани.


Комисијата за заразни болести треба да одлучува за олабавување на мерките и отворање на економијата - МИА
Вести

Нови 125 случаи позитивни на КОВИД 19 во изминатите 24 часа

Скопје, 6 јуни 2020 () – Нови 125 случаи на новозаболени од КОВИД -19 регистрира Министерството за здравство во изминатите 24 часа. Најголем број повторно се во Скопје -46 по што следуваат Куманово со 19, […]

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово - МИА
Вести

Втор ден карантин за Скопје, Куманово, Штип и Тетово

Скопје, 6 јуни 2020 () – За граѓаните на сите општини во градот Скопје, околните скопски општини Арачиново, Зелениково, Илинден, Петровец и Студеничани, во Куманово, Липково, Штип, Карбинци, Тетово, како и Боговиње, Брвеница, Теарце, Желино […]

Во шест градови во земјава нема повеќе активни случаи на Ковид-19 - МИА
Вести

Активни 1.009 случаи на заболени од Ковид-19, 90 отсто од новозаболените се од 15 фамилии

Скопје, 6 јуни 2020 () – Во земјава вчера беа потврдени 180 нови случаи на позитивни од Ковид-19, што е најголем број од почетокот на епидемијата досега, но министерот за здравство Венко Филипче информираше дека […]