Меган Маркл: Кралското семејство не ме заштити од медиумите


Дневникот на Меган Маркл може да стане бестселер - МИА

Лос Анџелес, 2 јули 2020 () – Сопругата на британскиот принц Хари, Меган Маркл тврди дека кога била бремена, не добила соодветна заштита од кралското семејство од „лажните написи“ во медиумите. А тоа, како што таа тврди, нејзе ѝ предизвикало емоционални и психолошки тешкотии.

Овие наводи се дел од новите документи доставени од нејзиниот правен тим до надлежниот суд, во тужбата што ја води против весникот „Мејл он сандеј“ и компанијата што го поседува весникот. Доскорешната војвотка од Сасекс истакнува дека институцијата британска монархија не ѝ пружила заштита кога таа станала „предмет на голем број лажни и штетни написи“ објавени во печатот за време на нејзината бременост, што предизвикало огромни емоционални проблеми и ментално здравје.

Меган поднела тужба против компанијата во врска со написот во кој се објавени делови од ракописна порака што таа му ја испратила на нејзиниот татко Томас во 2018 година, со кого таа не е во најдобри односи. Според адвокатот на глумицата, објавувањето на статијата ја нарушила нејзината приватност. 


Над девет милиони во светот оздравени од Ковид-19 - МИА
Вести

Нови 155 случаи со Ковид-19, двајца починати, оздравени 127 пациенти

Скопје, 7 јули 2020 () – Во последните 24 часа се направени 1 845 тестирања и се регистрирани 155 нови случаи на Ковид-19. Починале две лица, а оздравеле 127 пациенти, соопшти попладнево Министерството за здравство. Од […]

ССМ: Социјалниот дијалог дава резултати, потребата од Синдикатот и колективните договори се потврдува во најтешките моменти - МИА
Бизнис

ССМ: Одлуката за поскапување на струјата е избрзана

Скопје, 7 август 2020 () – Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) смета дека одлуката за зголемување на цената на струјата е избрзана и зголемување ќе падне на товар на граѓаните. – Сојузот на синдикатите […]

Ивановска за МИА: Законот во ниту еден случај, ниту во вонредна состојба не ги ослободува од одговорност лицата кои ја злоупотребиле позицијата - МИА
Вести

Ивановска: Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот

– Не секогаш оној кој се стекнува со имот, го става имотот на свое име. Ќе бараме од новите пратеници да донесат Закон за потекло на имотот, изјави претседателката на Државната комисија за спречување на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*