Манастир од 1611 година се затвора: главната монахиња се вљубила


Италијански манастир отворен во средниот век го најави своето затворање откако главната монахиња се вљубила.

Манастирот во италијанската општина Сансеполкро, потекнува од 1611 година. Во него во овој миг има три монахињи, сите помлади од 18 години.

Главната сестра Марија Тереза (40)  ја прекинала врската со мажот, но сепак останува на одлуката да го напушти манастирот.

– Она поради што страдам ќе ме обележи за цел живот и ќе ми биде тешко во иднина да имам каква било врска со црквата, изјави таа.


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти

Скопје, 4 јуни 2020 () – Во последните 24 часа се направени 953 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи со Ковид-19 и тоа во: Скопје-67, Куманово-19, Штип-16, Прилеп-4, Тетово-9, Велес-2, Гостивар-1, Неготино -1, Струмица-1. […]

Вести

Над 110 нови случаи на Ковид-19, најмногу во еден ден досега

– Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за МИА од Институтот за јавно здравје. Од новодијагностицираните случаи со Ковид-19, […]

ОРМ: Штетите врз бизнисот ќе бидат уште поголеми доколку ситуацијата со Ковид-19 наскоро не се подобри - МИА
Бизнис

ОРМ: Штетите врз бизнисот ќе бидат уште поголеми доколку ситуацијата со Ковид-19 наскоро не се подобри

Кризата предизвикана од Ковид-19 пандемијата има големо влијание на 82% од македонските компании. Девет сектори во кои се ангажирани 62% од вкупниот број вработени во стопанството се најмногу погодени од кризата, а дури 40 000 […]