Контроверзна изјава на американска комичарка за Доналд Трамп


Контроверзна изјава на американска комичарка за Доналд Трамп - МИА

Њујорк, 27 мај 2020 () – Комичарката Кети Грифин предизвика контроверзи, откако објави дека американскиот претседател Доналд Трамп треба себеси да си вбризга воздух со шприц.

Оваа 59-годишна комичарка го коментираше твитот од дописникот на Белата куќа на Си Ен Ен, Џим Акоста, на кој пишуваше: „Трамп на настан за дијабетес во Белата куќа:„ Не користам инсулин. Треба ли? “

„Шприц со ништо друго освен воздух ќе ја заврши работата. Еб.. Трамп, напиша Грифин.

Нејзиниот одговор се однесува на емболија, која е предизвикана од воздушни меури кои влегуваат во циркулаторниот систем на телото. Инјекција со вишок воздух во себе може да ги блокира крвните садови и да биде фатална.

Илјадници одговори тврдеа дека Грифин испратила „директна закана“ до Претседателот на САД.

Други ја нарекоа изјавата на Кети „срамна“ и побараа да се испита нејзиниот твит.

Комичарката веќе беше под истрага на Тајната служба поради објавена фотографија од лажно отсечена глава на претседателот во 2017 година. Сега, многумина бараат Тајната служба повторно да се вклучи во истрагата.

 


Вести

Со маска, средство за дезинфекција и дистанца, ДИК со герила акција во Скопје повика на безбедно гласање!

Караванот на Државната изборна комисија денеска беше во скопските општини Сарај, Шуто Оризари, Чаир и на плоштад „Македонија“ во центарот на Скопје со нивната герила акција. ДИК повика на безбедно гласање со делење на едукативните […]

Вести

Нови 163 случаи со Ковид-19, осум починати, 230 оздравени пациенти

– Во последните 24 часа се направени 1794 тестирања, а регистрирани се 163 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-87, Куманово-7, Дебар-2, Штип-10, Прилеп-3, Тетово-16, Струга-8, Охрид-1, Кавадарци-1, Демир Хисар- 1, Гостивар-8, Струмица-1, Кратово-1, Свети Николе-9, […]

Филипче: Имаме протоколи и доволно заштитна опрема за спроведување на изборите - МИА
Вести

ДИК ги повикува учесниците на изборите да ги почитуваат мерките за заштита на здравјето на граѓаните

Скопје, 8 јули 2020 () – Државната изборна комисија (ДИК) денеска ги повика сите вклучени во изборниот процес да ги почитуваат здравствените мерки, упатствата и протоколите за предвремените парламентарни избори на 15 јули. – Само […]