Древни „стапици за мамути” откриени во Мексико


Мексикански антрополози соопштија дека откриле два рова, ископани пред 15.000 години, од луѓе ловци на мамути.

Наодот е заслуга на Мексиканскиот национален институт за антропологија и историја. Рововите во околината на градот Тултепек, северно од Мексико Сити, се длабоки 1,7 метри и долги 25 метри.

Во нив се откриени околу 800 коски од 14 мамути. Од институтот соопштуваат дека станува збор за најголемото археолошко наоѓалиште од ваков вид во Мексико. Се претпоставува дека во таа област имало голем број мамути, кои живееле покрај луѓето, бизони и други животни.

Највпечатливи, секако, се бивните – оние карактеристични издолжени заби вон устата на мамутот и кај некои други цицачи.  си/сд/


Потврдени 120 нови случаи со Ковид 19, оздравени 16, починати двајца пациенти - МИА
Вести

Вкупно 180 нови случаи на КОВИД-19, двајца починати, најмногу заболени во Скопје

Скопје, 5 јуни 2020 () – Вкупно 180 нови случаи позитивни на КОВИД -19 се евидентирани во изминатите 24 часа, објави Министерството за здравство. Починати се двајца пациенти – едниот на возраст од 52 години […]

Во штипската текстилна конфекција се зголемува бројот на заразени работници - МИА
Вести

Потврдени 177 нови случаи на заболени со Ковид-19

– Во изминатото деноноќие во нашата земја се извршени 1.245 тестирања за Ковид-19, потврдени се нови 177 позитивни случаи. Од Институтот за јавно здравје за МИА информираа дека најмногу позитивни случаи од коронавирус се регистрирани […]

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза - МИА
Вести

ССМ: Да ја спречиме злоупотребата на финансиска помош за работниците погодени од здравствено-економската криза

Скопје, 5 јуни 2020 () – Од Сојузот на синдикати на Македонија (ССМ) соопштија дека до нив биле упатени низа поплаки кои укажуваат дека некои од компаниите кои се корисници на финансиска помош од државата […]