Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години


Долговечна машка панда од зоолошка градина во Јапонија наполни 38 години - МИА

Токио, 14 септември 2020 (Танјуг) – Мажјак џиновска панда, кој се смета за најстариот примерок на овој животински вид во светот, кој во заточеништво по природен пат оствари потомство, наполни 38 години во јапонската зоолошка градина каде што живее.

Неговата возраст во „човечки живот“ би значела дека тој има над 80 години.

Мажјакот по име Ејмеј во зоолошката градина во јапонската префектура Вакајама пристигна од Пекинг во 1994 година и оттогаш тој доби 15 потомци, од кои 11 беа префрлени во Кина, домот на џиновските панди.

Ејмеј за подарок добил ледена торта и украси изработени од 28 стебленца од бамбус, што треба да симболизира здрав и долг живот.


Вести

Берлин и Брисел очекуваат старт на преговорите до крајот на годината, се чека ставот на Софија

– Северна Македонија да ги почне преговорите за пристапување во ЕУ до крајот на годината очекуваат официјален Берлин и Брисел. Германската амбасадорка Анке Холштајн вчера изјави дека во однос на процесот на проширување јасна цел […]

Вести

Болничките капацитети забрзано се полнат, хоспитализирани околу 500 пациенти

– Вкупно хоспитализирани од Ковид-19 во цела држава има околу 500 пациенти. Само на Клиниката за инфективни болести во Скопје хоспитализирани се 108 лица, од кои дури 80 се на кислородна поддршка. На Инфективна нема […]

Вести

Нови 641 случаи на Ковид-19, починале 12 лица, оздравени 233

Во последните 24 часа се направени 2688 тестирања, а регистрирани се 641 нови случаи на Ковид-19,12 лица починале, а 233 оздравеле, соопшти Министерството за здравство. Од новите случаи во: Скопје има 325, Куманово-26, Дебар-1,Штип-25, Прилеп-38, […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*