Страшни и фасцинантни чудовишта од руските морски длабочини


Со фасцинантните фотографии објавени на „Твитер“ од необични, најчесто застрашувачки, морски суштества кои живеат во неистражените океански длабочини на нашата планета, а изгледаат како да не се од овој свет, рибарот од Мурманск Роман Федорцов го привлече вниманието на корисниците на интернетот кон крајот на минатата година. 

Случайный улов в трале, к сожалению. Причем с сюрпризом. Вот так появляется так называемый кошелек русалки. Кошелёк русалки – это небольшая капсула, в которую некоторые виды акул и скатов откладывают свои яйца или зародышей. https://ru.m.wikipedia.org/wiki/Яйцевая_капсула_хрящевых_рыб Bycatch in trawl. Sorry. An egg case or egg capsule, colloquially known as a mermaid’s purse or devil’s purse, is a casing that surrounds the fertilized eggs of some sharks, skates, and chimaeras. https://en.m.wikipedia.org/wiki/Egg_case_(Chondrichthyes) Друзья, запустил свой канал в Telegram: t.me/Notes_from_a_Bottle Мысли вслух простого моряка. О море и не только. Короткие заметки. Будет много интересного! Присоединяйтесь!

A post shared by Роман Федорцов (@rfedortsov_official_account) on

Морските чудовишта најчесто ги потсетуваат коментаторите на интернет на јунаци од научнофантастичните филмови, демони од пеколот или вонземјани, понекогаш само од мака ќе им се насмеат, а има и остра сатира.

Роман редовно објавува фотографии и видеоснимки кои кажуваат за секојдневието на рибарскиот брод со најнеобичниот улов на светот.


Вархеји сака гаранции дека изборите ќе бидат фер - МИА
Вести

„Политико“: Вархеји и ЕПП се премногу меки кон Софија за блокадата на Скопје

– Еврокомесарот за добрососдество и проширување Оливер Вархеји е премногу мек кон Софија во однос на блокадата на Северна Македонија, пишува „Политико“ во својата анализа за работата на комесарите во изминатава година. Како најлош момент […]

Вести

Состојбата со Ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Бројот на заболени од Ковид-19 минатата недела е намален за 9,9 отсто, а се зголеми бројот на оздравените. Надлежните сметаат дека состојбата е под контрола, а здравствениот систем веќе почна со подготовките за вакцинација против […]

Вести

Гоце Делчев, средновековниот и раноосманлискиот период – теми на онлајн средбата на македонските и бугарските историчари

Содржината во македонските учебници по историја за средновековниот период и раноосманлискиот период ќе биде тема на 11. средба на македонско-бугарската Мешовита комисија за историски и образовни прашања, која ќе се одржи денеска и утре. На […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*