Иконата на француската шансона Жилиет Греко почина на 93 години


Иконата на француската шансона Жилиет Греко почина на 93 години

Иконата на француската шансона Жилиет Греко почина на 93 години, а нејзината кариера траеше осум децении.

„Жилиет Греко почина опкружена со своите сакани и во својот дом во Раматие. Имаше исклучителен живот“, наведоа роднините.

Родена е во 1927 година. Греко беше затворена од нацистите за време на Втората светска војна, но потоа почна да настапува во подрумски клубови и кафулиња. Облечена во црно, таа стана муза на филозофите и писателите, вклучително Жан Пол Сартр и Алберт Ками. Настапувала до 89 години на проштална турнеја.

Кон средината на 40-тите години од минатиот век романописецот Роман Кено и филозофот Жан Пол Сартр ги напишаа песните што ѝ го донесоа првиот голем успех на Греко во нејзината блескава кариера. Пееше песни на Жак Превер, на Бертолд Брехт, на Борис Вијан, на Франсоа Саган и на Серж Гензбур.

По настапите во легендарните париски кабареа, замина за Њујорк каде што стекна светска слава. По врската со џез-трубачот Мајлс Дејвис, таа имала три брака. Во 2015 година одржа проштална турнеја што ја нарече „Мерси“, која траеше 12 месеци.

Имаше и две улоги на филмското платно – во филмовите „Орфеј“ во 1950 година и осум години подоцна во „Добар ден таго“.

Иконата на француската шансона Жилиет Греко почина на 93 години


Вести

Младите сакаат да се иселат, не се спроведува националната стратегија за спречување на одливот на мозоци 

– Не е само подобрата работа и парите причина за иселување на младите од државата. Трендовите за напуштање во последните години се и од неекономски причини – им пречи загадувањето, политиката, корупцијата, а во време […]

Усвоена одлуката за бројот на попретседатели на Собранието - МИА
Вести

Опозицијата бара надзорна расправа за „Еуростандард банка“ во Собранието

– Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска до Собранието ќе достави барање за спроведување на надзорна расправа за утврдување на причините и извршувањето на законите во постапката за доведување до стечај на „Еуростандард банка“. Иницијативата е […]

Вести

Нови ковид мерки – Угостителите ќе работат до 23 часот, администрацијата од дома, а јавниот превоз со преполовен капацитет

– Угостителските објекти ќе работат до 23 часот, државната администрација треба да го организира работењето од дома или во смени, а капацитетот на јавниот превоз ќе се ограничи за 50 отсто. Ова се дел од […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*