„БТС“ ја доби првата Греми-номинација за К-поп бендЈужнокорејскиот бенд „БТС“ во вторникот ја освои првата номинација за „Греми“ за К-поп бенд (корејски поп бенд), со што светската сензација е чекор поблизу до освојувањето на музичката награда.Од нивното деби во 2013 година, седумчлениот бенд е предводник на јужнокорејската поп-музика, а неодамна со песната „Динамит“ го забележа својот прв хит-сингл број еден на топ листите на Билборд во САД.