Автомобил „Астон Мартин“ на Шон Конери продаден за 2,4 милиони долари

aston-martin
Facebook
Twitter
LinkedIn

Автомобил „Астон Мартин ДБ-5“, што му припаѓал на холивудскиот глумец Шон Конери, е продаден на наддавање за 2,4 милиони долари.
Ова не е првото возило на британскиот агент Џејмс Бонд „007“ кого го глумеше и познатиот шкотскиот актер, но дефинитивно е најпознатото, бидејќи се појавува во дури осум „Бонд“ филмови. Конери поседуваше еден примерок до својата смрт во 2020 година, а тој е продаден на аукција за 2.425.000 долари. Автомобилот бил чуван во неговиот дом во Швајцарија пред да оди на наддавање. Глумецот го обожавал, но никогаш не го возел во Европа бидејќи веќе му станувало потешко да патува. Тој живееше на Бахамите до неговата смрт во октомври 2020 година.

Автомобилот е произведен 1964 година, и е во прилично добра состојба, а значителен дел од парите од продажбата ќе одат во Фондот за филантропија на Шон Конери.

Освен што сега поседува дел од историјата, неименуваниот купувач ќе може да ужива во возењето со поранешниот шампион во Формула 1, сер Џеки Стјуарт, кој беше долгогодишен пријател на Конери.

Возилото на Конери не беше опремено со оружје и „технологија од утрешнината“, бидејќи Конери го купи како лично возило во 2018 година. Првично, каросеријата била црна, но беше обоено во снежно-сива, за да наликува на автомобилот во филмот.

Инаку, „Астон Мартин“ во 2018 година објави дека ќе го продолжи моделот на „ДБ-5“ – вкупно 25 примероци, од кои секој чини 3,5 милиони долари. Исто така, секој од нив ќе има од уредите што се гледаат во филмовите.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Можеби ќе ве интересира: