Заврши детскиот ликовен камп „АСНОМ“ во Куманово


Заврши детскиот ликовен камп „АСНОМ“ во Куманово - МИА

Куманово, 9 јули 2020 () – Заврши десетиот јубилеен детски ликовен камп „АСНОМ 2020“ кој поради пандемијата годинава се одржа во комплексот „Грација“ во Куманово. На кампот твореа ученици од основни училишта во Куманово, кои изработија уникатни дела, a ќе ги подарат на „Порака Наша“.

Учениците под менторство на нивните професори поради состојбата со Ковид 19 работеле почитувајќи ги протоколите и мерките за заштита, но тоа не ги спречило да создадат дела во повеќе техники: сликање на платно, цртеж и монотипија, графичка техника, појаснија менторите.

-Докажавме овие десет години за оправданоста за постоењето на колонијата и со нашето работење во делот на програмата за култура сите овие десет години. Од сите основни училишта од шесто до деветто одделение низ годините учествуваа над 200 учесници и изработени се од 400 до 500 дела направени во повеќе ликовни техники, изјави, директорот на Фондација за култура и спорт, Нино Величковски.

Кумановскиот градоначалник Максим Димитриевски рече дека ова е успешен десетгодишен проект во кој се вклучени деца – уметници.

-Ликовниот камп АСНОМ од година во година прераснува во една сериозна ликовна колонија и со право можам да кажам дека ние денеска овде како учесници немаме само ученици, туку млади слободни ликовни уметници на кои што им посакувам да продолжат да создаваат и творат трајни дела кои што ќе останат зад нив, а ќе им ги отворат патот во уметноста да напредуваат, рече Димитриевски, прогласувајќи го ликовниот камп за затворен.

Во Куманово се одржуваат бројни ликовни колонии, долгогодишни и со голема збирка на дела.

Детскиот ликовен камп АСНОМ 2020 се одржува во организација на Фондација за култура и спорт Куманово, а под покровителство на Градоначалникот и Советот на Општина Куманово. Делата ќе бидат изложени на биенална изложба, а потоа донирани на Дневниот центар за лица со интелектуална попреченост „Порака наша“.


Вести

Радикален исламист вооружен со нож уапсен во центарот на Лион

Француската полиција уапси радикален исламист во центарот на Лион. Според информациите објавени од француските медиуми, уапсеното лице (роден 1994 година) им било од претходно познато на разузнавачките служби. Тој бил облечен во џелаба и воена […]

Пендаровски со порака до учесниците во Охрид Ултра-Треил – Одржувањето на трката и покрај пандемијата говори за истрајност, солидарност и тимски дух - МИА
Вести

Нема потреба од нова вонредна состојба, став на Советот за безбедност

Нема потреба од воведување нова вонредна состојба, досегашните мерки и препораки за заштита од Ковид-19 се во насока на максимална заштита на здравјето на граѓаните, порачаа денеска претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев и министерот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*