Второ издание на романот „Сестра Касијана“Второ издание на романот „Сестра Касијана“ - МИА

Скопје, 3 август 2020 () – Во издание на издавачката куќа „Матица“, од печат излезе второто издание на романот „Сестра Касијана“, од авторот Добре Тодоровски.

Романот, по својата содржина и тематика побуди голем интерес кај читачката публика и за релативно кратко време, иако првото издание беше печатено во поголем тираж од вообичаено, се наметна потребата од второ издание, што е реткост кога се работи за четива од наши автори.

Се работи за романизирана историја на една монашки приказни, еден прекрасен, непосреден, човечки пристап кон монашкиот живот во нашите манастири. И како реткост на овој вид литература кај нас, приказната ја понесува со себе и полнотата на радоста и убавината, не само во однос на соржината, ами и на стилот, нарацијата, последователноста, непосредноста…

– И јас сум изненаден од покажаниот интерес за романот. Можеби тоа се должи на моменталната состојба во државата, кога луѓето повеќе време беа дома и имаа можност да се посветат на читање на некоја книга. Што се однесува до содржината, би потсетил дека обработувам една реална приказна од монашкиот живот на нашите сестри монахињи. Се обидов барем малку да го доловам тој таинствен свет исполнет со молитви, немерлива љубов и среќа во славењето на нашиот Бог… Јас би сакал да е тоа мој мал придонес кон нашата света вера и оние кои во потполност се посветиле да го слават Господа, вели авторот Тодоровски.

Главното фабуларно дејство се пренесува преку ликот на една млада девојка, исклучителен талентиран оперски глас, за многумина познат, како и нејзиниот мирен животен òд. Но, одлучува да се замонаши, и животот да го посвети во слабвењето на Господа, во еден од нашите свети манастири, кои се духовна поткрепа и потреба на нашиот човек. нд/


Вести

Бројот на новозаболени од КОВИД-19 не се намалува, надлежните апелираат на почитување на мерките

– Во текот на минатата недела бројката на нови случаи на КОВИД-19 се движеше околу десет проценти од тестираните и во најголем дел на дневно ниво таа беше трицифрена, со исклучок на вторникот кога од […]

Во Прилеп ситуацијата со КОВИД-19 сериозна, неопходна е монтажната болница - МИА
Вести

Нови 143 случаи на коронавирус, 110 оздравени и девет починати лица

 – Во изминатите 24 часа од направени 1504 тестрирања, регистрирани се нови 143 случаи на коронавирус. Во истиот период регистрирани се и 110 оздравени пациенти, но и девет починати лица. Министерството за здравство информира дека […]

Вести

Одбраната на „Монструм” ќе поднесе крвична пријава против вештакот Снежана Николовска

– Одбраната на обвинетите во случајот „Монструм” ќе поднесе кривична пријава против вештакот Снежана Николовска, заради, според нив, фалсификување на вештачењето на земјата од Смилковско Езеро и Враживир. Ова го најави адвокатот Насер Рауфи, по […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*