Втор фестивал за краток филм „ФИЛМАЈ 2020“ во Куманово


Втор фестивал за краток филм „ФИЛМАЈ 2020“ во Куманово

Вториот меѓународен фестивал на кратoк филм „ФИЛМАЈ 2020” ќе се одржи во вторник (29 септември 2020) во Големата сала на Центарот за култура „Трајко Прокопиев” – Куманово, со почеток во 19 часот.

На овогодишниот конкурс пристигнаа 2.017 пријавени филма од 111 држави, кои беа прегледани од трочлено жири: Ана Јакимска (филмски режисер и сценарист), Златко Ѓелески (писател и културен критичар) и Глигор Максимовски (фотограф и член на фото-киноклуб `Козјак` – Куманово).

Жирито одлучи за следниве награди:

– награда „Лазар Ѓорѓевиќ” за најдобра режија оди кај Joey Paras за режирање на Fetch (Филипини)
– награда „Радислав Ристевски” за најдобра фотографија/кинематографија е за Tim Kuhn за кинематографскиот труд во Jupiter (Германија).
– награда „Козјак” за најдобра приказна/сценарио им се дава на Guy Nattiv и Sharon Maymon за aвторство на Skin (САД)
– Посебна награда од жири за македонски филм е доделена на Георги М. Унковски за „Налепница“

Во фестивалската вечер ќе биде прикажана компактна листа од наградени и одбрани кратки филмови, во траење од 100 минути. Согласно состојбата и протоколите, влез во салата ќе биде овозможен за публика од 110 лица кои претходно ќе имаат добиено билети. При влегувањето на секој посетител ќе му биде мерена температура и ќе се врши дезинфекција на раце, а носењето  маска на лице ќе е задолжителна при влез и за цело време на престојување внатре. Движењето ќе биде со дистанца од најмалку 2 метра, а сместувањето на публиката ќе е во секој втор ред и со растојание од 2 празни седишта помеѓу соседни посетители.

 

Втор фестивал за краток филм „ФИЛМАЈ 2020“ во Куманово


Вести

Регистрирани нови 1085 случаи на Ковид-19, починале 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од новодијагностицираните случаи најмногу има во: Скопје-447, […]

Вести

Официјално Македонија со нов рекорд, 1085 новозаразени од Ковид

Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 Вкупно дијагностицирани: 31572 Вкупно оздравени: 20731 Вкупно починати: 994 Активни случаи: 9847   Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 […]

Вести

Од вторник во Австрија „локдаун“ и полициски час

Австриската Влада вечерва одлучи да спроведе „заклучување“ по вторпат оваа година, поради драматичната епидемиолошка состојба, од вторник, 3 ноември, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на прес-конференција рече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*