Врачени наградите „Златен објектив“ на Дончева и Грбевски

За посебен придонес во македонската кинематографија на костимографката Елена Дончева и монтажерот Димитар Грбевски денеска на пригодна свеченост Кинотеката им ги додели признанијата „Златен објектив“.

Директорот на Кинотеката Владимир Ангелов заблагодарувајќи им се на лауреатите за нивниот придонес во македонската кинематографија им ги врачи плакетите и пригодните значки – изработени во форма на минијатурни филмски камери, како заштитен симбол на кинематографијата – на Грбевски и на Јана Куновска, која го подигна признанието во име на Дончева. Грбевски, пак, им се заблагодари на присутните во киносалата исполнета со пријатели и почитувачи на нивните креативни достигнувања за укажаната чест.

Филмскиот критичар Стојан Синадинов во пригодното обраќање потсети на досегашните добитници на признанијата „Златен објектив“ кои се доделуваат по повод денот на Кинотеката и ги истакна креативните димензии на костимографијата и монтажата во создавањето филмови.

По презентирањето на био-филмографиите на Дончева и Грбевски, на присутните им се обратија и филмскиот режисер и професор по режија на ФДУ, Антонио Митриќески, и професорот по монтажа и декан на ФДУ, Лазар Секуловски. Митриќески говореше за неговите искуства од соработката со Дончева како костимограф на неговиот дебитантски игран филм „Преку езерото“, а Секуловски го портретираше Грбевски како негов и професор по монтажана на генерации студенти.

Присутните во фоајето на Кинотеката можеа да ја погледнат изложбата на костимографските решенија на Дончева од неколку нејзини филмски проекти, а потоа и да ја проследат пригодната проекција на краткиот документарен филм „Иларија“ на Грбевски.


Вести

Ратификуван Договорот за реципрочно признавање на возачките дозволи со Косово

Собранието денеска го изгласа Законот за ратификација на Договорот со Владата на Косово за реципрочно признавање на возачките дозволи и ја констатираше оставката на Горан Трајковски од функцијата директор на Дирекцијата за заштита на лични […]

Вести

ЗНМ: Да се повлече обвинението против Кежаровски

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска на прес-конференција побара од Основното јавно обвинителство да го повлече, а од Кривичниот суд да го отфрли обвинението против новинарот Томислав Кежаровски. Претседателот на ЗНМ Младен Чадиковски соопшти […]

Вести

Средба Пендаровски – Џафери во Вила Водно

Претседателот на Република Северна Македонија, Стево Пендаровски, денеска ќе има средба со претседателот на Собранието, Талат Џафери. Средбата ќе се одржи во Вила Водно, соопштија од кабинетот на претседателот. Ова е нивна прва официјална средба […]