Во Прилеп претставен уникатниот проект „Коти на културата“

 Во прилепското кино „Мис Стон“ синоќа премиерно беше прикажан документарниот видео запис насловен „Експедиција нов простор“, како дел од проектот „Коти на културата“ (Координати на културата) на прилепската невладина „Агтис“ во соработка со извидничкиот одред „Феникс“.

На уникатен начин, прилепските извидници, основци и средношколци, го прикажуваат своето истражување на културните и природните богатства во Пелагонискиот регион давајќи им поинаква смисла.

Според Филип Стојаноски, од извидничкиот одред „Феникс“ од Прилеп ова е сосема ново и уникатно.

-Снимивме извиднички филм кој открива нови културни простори, односно им дава значење на постојните. Ги посетивме познатите места: преминот Слива во Мариово, превојот Дервен, родната куќа на Стале Попов, слеговме до Црна Река, се качивме во Крушево, ги посетивме Марковите кули. Тие се познати места на кои извидниците им дадоа поинакво значење, друг поглед и открија нови културни простори. При необичната експедиција ги откривме дружењето, меѓусебното запознавање, играта, авантурата. Откривме како е без мобилни и најнови технологии, за да научиме легенди и како да ги пренесеме, да се запознаеме со традицијата и со нашата културата која за жал со брзиот начин на живеење, се заборава, објаснува Стојаноски.

Александар Цветкоски од невладината организација „Агтис“ вели дека проектот „Коти на културата“ е финансиран од Министерството за култура и отвора можности за ново поимање на културните и природните вредности, но и можности за извиднички туризам.

– Извидниците имаа главна точка: откривањето на нови културни простори. На пример, кај Црна Река во Мариово сите одат на риболов, а извидниците појдоа да бараат богатство, ги следеа митовите и легендите. Во манастирите го бараа скриеното значење, се интересираа за животот на свештениците, преокупациите. На превојот Слива ги откриваа приказните на патувањето на даночните пари пред многу векови, за движењето на војските. Оваа средба со културните места даде нов потенцијал и можност за развој на еден вид извиднички туризам, значаен, познат во светот, рече Цветкоски.

Невладината „Агтис“ во соработка со извидничкиот одред „Феникс“ ќе подготви нови проекти како „коти на културата“.

-Со извидниците ќе се откриваат народните, забавни игри кои со децении, а можеби и подолго ги играле младите генерации, а сега да бидат игри на извидниците: „кукуш“, „чомак челик“, „народна“, „купче“, „куцкамен“. Овие игри ќе им бидат претставени на странците. Со ова ќе го заштитиме најранливото културно наследство: митовите, легендите, поговорките, игрите. Сето тоа може да се понуди како бренд од Македонија, објаснува Цветкоски

Вести

Коцијанчич не сака да се меша во владеењето на правото во Република Македонија

Портпаролката на Европската Комисија, Маја Коцијанчич уште еднаш повтори дека не може да коментира судски процедури кои се во тек и дека некои работи не се во надлежност на ЕУ. – Реагиравме, рековме дека се […]

Вести

Меј: Не сум „модерен Невил Чемберлен“

Британската премиерка Тереза Меј ги отфрли денеска обвинувањата дека претставува „модерен Невил Чемберлен“, премиер кој една година пред почетокот на Втората светска војна изјавувал дека обезбедил мир со Хитлерова Германија. Некои пратеници од Конзервативната партија […]

Вести

„Сите членови да доаѓаат пред Собрание“, „Сега е моментот” – смс пораки на рочиштето за „27 април“

Со изведување смс и вибер пораки меѓу учесниците на „крвавиот четврток” денеска во Кривичниот суд во Скопје продолжува судењето за случувањата на 27 април минатата година во Собранието на Република Македонија. Рочиштето почна со читање […]

No Picture
Вести

Конзервативците собрале доволно потписи за недоверба на Меј, таа тврди дека ќе преброди

Британската премиерка Тереза Мај ги отфрли шпекулациите дека може да биде соборена од премиерската функција поради нејзиниот договор за Брегзит, јави Би-Би-Си. – Ќе го пребродам тоа, рече таа И покрај неколкуте оставки на министри […]

Балкан

Бошњаци иселеници бараат на Брнабиќ да и се забрани влез во БиХ поради изјава за Сребреница

Негирање на геноцидот во Сребреница и искривување на судските факти за најголемото злосторство после холокаустот во Европа претставува намерен и организиран напад врз вистината и правдата, државата БиХ и жртвите, предупреди денеска Конгресот на Бошњаците […]

Вести

Дејвис: Парламентот ќе го отфрли договор на Меј за Брегзит

Поранешниот британски министер за Брегзит, Дејвид Дејвис изјави дека Парламентот ќе го отфрли договорот за Брегзит, а премиерката Тереза Меј ќе мора повторно да го преразгледа. – Мислам дека договорот ќе биде отфрлен од страна […]

Интересно

Нов проект на авторот на „Игра на тронови“

Додека обожавателите на „Игра на тронови“ ја чекаат осмата, последна сезона во април догодина, се појавија информации и за нејзино претпродолжение, но и за сосем нова серија со авторскиот потпис на Џорџ Р.Р. Мартин. Се работи […]

Интересно

НАСА објави снимки од нов огромен глечер на Антарктикот

Парче мраз сo површинa oд oкoлу 220 километри квадратни, пред еден месец се одвои од глечерот Пајн Ајланд на Антарктикот, соопшти НАСА објавувајќи фотографија направена при движење над огромната ледена површина. Глечерот „трипати поголем од […]

Интересно

НАТО: Опрема што ја носи норвешки снајперист за да преживее (ВИДЕО)

What does a 🇳🇴Norwegian sniper carry with him so he can survive out in the ❄️cold for at least 7 days? #WeAreNATO #Norway #TridentJuncture pic.twitter.com/mRDGlHSLD1 — NATO (@NATO) November 14, 2018

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*