Во Прилеп претставен уникатниот проект „Коти на културата“

 Во прилепското кино „Мис Стон“ синоќа премиерно беше прикажан документарниот видео запис насловен „Експедиција нов простор“, како дел од проектот „Коти на културата“ (Координати на културата) на прилепската невладина „Агтис“ во соработка со извидничкиот одред „Феникс“.

На уникатен начин, прилепските извидници, основци и средношколци, го прикажуваат своето истражување на културните и природните богатства во Пелагонискиот регион давајќи им поинаква смисла.

Според Филип Стојаноски, од извидничкиот одред „Феникс“ од Прилеп ова е сосема ново и уникатно.

-Снимивме извиднички филм кој открива нови културни простори, односно им дава значење на постојните. Ги посетивме познатите места: преминот Слива во Мариово, превојот Дервен, родната куќа на Стале Попов, слеговме до Црна Река, се качивме во Крушево, ги посетивме Марковите кули. Тие се познати места на кои извидниците им дадоа поинакво значење, друг поглед и открија нови културни простори. При необичната експедиција ги откривме дружењето, меѓусебното запознавање, играта, авантурата. Откривме како е без мобилни и најнови технологии, за да научиме легенди и како да ги пренесеме, да се запознаеме со традицијата и со нашата културата која за жал со брзиот начин на живеење, се заборава, објаснува Стојаноски.

Александар Цветкоски од невладината организација „Агтис“ вели дека проектот „Коти на културата“ е финансиран од Министерството за култура и отвора можности за ново поимање на културните и природните вредности, но и можности за извиднички туризам.

– Извидниците имаа главна точка: откривањето на нови културни простори. На пример, кај Црна Река во Мариово сите одат на риболов, а извидниците појдоа да бараат богатство, ги следеа митовите и легендите. Во манастирите го бараа скриеното значење, се интересираа за животот на свештениците, преокупациите. На превојот Слива ги откриваа приказните на патувањето на даночните пари пред многу векови, за движењето на војските. Оваа средба со културните места даде нов потенцијал и можност за развој на еден вид извиднички туризам, значаен, познат во светот, рече Цветкоски.

Невладината „Агтис“ во соработка со извидничкиот одред „Феникс“ ќе подготви нови проекти како „коти на културата“.

-Со извидниците ќе се откриваат народните, забавни игри кои со децении, а можеби и подолго ги играле младите генерации, а сега да бидат игри на извидниците: „кукуш“, „чомак челик“, „народна“, „купче“, „куцкамен“. Овие игри ќе им бидат претставени на странците. Со ова ќе го заштитиме најранливото културно наследство: митовите, легендите, поговорките, игрите. Сето тоа може да се понуди како бренд од Македонија, објаснува Цветкоски

Вести

Јавна седница на Државната изборна комисија

Државната изборна комисија денеска ќе одржи јавна седница на која, како што е најавено, треба да бидат разгледани и освоени процедури и правилници за начинот и постапката за поднесување, прием и потврдување на кандидатски листи; […]

Вести

Правосудниот испит пак ќе се полага усмено и писмено пред стручна комисија

Воведување усмено и писмено полагање на правосудниот испит пред стручна комисија, врз основа на мерливи и објективни критериуми за процена на знаењето на кандидатите, предвидуваат измените и дополнувањата на Законот за правосудниот испит, што е […]

Вести

Нов пакт меѓу Франција и Германија

Емануел Макрон и Ангела Меркел денеска треба да го потпишат текстот на договор за јакнење на француско-германските односи за да испратат позитивна порака до Европската унија ослабена со порастот на национализам, јавува дописникот на МИА. Потпишувањето […]

Вести

Нови рочишта за „Титаник“ и „Титаник 3“

Во Кривичниот суд денеска продолжува судењето за предметот „Титаник“, што се однесува на изборни нерегуларности. На последното рочиште беа презентирани материјални докази – документи, списоци од избирачки места, телефонски разговори Во овој случај обвинети се […]

Вести

Схенк: Русија не стои зад лажните вести од Македонија

Ловецот на лажни вести кој ја откри кумановската мрежа, Мартен Схенк, во интервју со дописничката на МИА во Брисел, раскажува како успеал да ги пронајде членовите. Тој вели дека не станува збор за организиран бизнис […]

Балкан

Продолжува комисиската расправа во грчкиот Парламент за Преспанскиот договор

Во 10.30 часот по локално време, денеска продолжува расправата на Комисијата за национална одбрана и надворешни работи во грчкиот Парламент за нацрт закон според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа, јави […]

Интересно

Муралите на Универзитетот Нотрдам ќе бидат покриени поради политичка коректност

Универзитетот Нотрдам во САД соопшти дека ќе ги покрие муралите на оваа католичка образовна установа, кои го прикажуваат пристигнувањето на Кристофер Колумбо во Америка. Тоа следи по критиките дека тие се навредливи и понижувачки кон домородните […]

Интересно

Бон Џови дели бесплатни оброци за државните службеници што останаа без плата

Ресторанот на рокерот Џон Бон Џови во Њу Џерси ќе им дели бесплатен оброк на државните службеници кои останаа без плата поради делумното блокирање на работата од американската Федерална влада. На официјалната страница на ресторанот […]

Интересно

Неуспешен обид за Гинисов рекорд (ФОТО)

Дечково испратил официјално барање до канцеларијата на Гинисови рекорди во Њу Јорк да пратат свои претставници кои би го забележале неговиот рекорд. Се пофалил дека може да го запамти бројот pi до две цифри. И […]

Први оставете коментар

Вашиот коментар пишете го во празното поле:

Вашата емаил адреса нема да биде објавена.


*