Во Кавадарци Изложба на Наташа Милованчев

Промислувајќи го просторот”, е насловена изложбата на Наташа Милованчев, која синоќа беше отворена во Музеј галеријата во Кавадарци. Настанот е во организација на музејот, Домот на култура “Иван Мазов-Климе” и општината, а во рамките на “Кавадаречка културна есен”.

Изложени се 25 дела работени во техника акрил и комбинирана техника на платно.

Зборувајќи за животот и делото на авторот, директорката на музејот, Весна Ѓорѓиева соопшти дека Милованчев е магистер на Факултетот за ликовни уметности и редовен професор на Архитектонскиот факултет при Универзитетот “Свети Кирил и Методиј” од Скопје. Член е на ДЛУМ од 1994 година. Добитник е на две национални награди, за сликарство и плакат.

Задоволство од мноштвото културни настани во организација на Домот на културата, музејот и градската библиотека “Феткин”, изрази и директорот на културниот дом, Александар Малинков.
Уметникот Горан Боев, рече дека е евидентна интенцијата и преокупацијата со простор на Милованчев, надворешниот и внатрешниот.

Пред присутните се обрати и авторката, која рече дека и е чест да има изложба во Кавадарци, како град расадник на уметнички таленти од типот на Мазев, Чемерски, Шемов, Темкова и други.


Бизнис

Протест на технолошкиот вишок на „Еурокомпозит“- По две години ништо не е решено

Работниците прогласени за технолошки вишок кои се уште чекаат да им бидат исплатени отпремнините од прилепската компанија „Еурокомпозит“ денеска се собра на протест во центарот на Прилеп. Тие бараат одоговор за состојбите во фирмата и […]

Бизнис

Лани без објавување оглас склучени 596 договори во вредност од 33 милиони евра

Големи тендери, намалена конкуренција, склучени договори без објавување оглас, раст на бројот на поништени тендери, се дел од клучните наоди на мониторингот на јавните набавки спроведени во периодот јули-декември 2018 година. Во извештајот на Центарот […]

Вести

Комплетиран кабинетот на претседателот Пендаровски

Претседателот Стево Пендаровски, го комплетираше составот на својот кабинет. Генерален секретар ќе биде Миле Бошњаковски, кој досега ја извршуваше функцијата портпарол на Владата, додека шеф на протокол ќе биде Билјана Мицевска. Одговорна за односи со […]