Викторија Симеонова победничка на платформата за таленти „Ново име“Викторија Симеонова победничка на платформата за таленти „Ново име“ - МИА

Скопје, 4 август 2020 () – Викторија Симеонова од Кочани е победничка на четвртиот циклус на платформата за таленти „Ново име“.

Четвртиот циклус на проектот за поддршка на младите од цела држава со износ во висина до 2.500 евра за да ги унапредат своите вештини и знаења од областа на науката, културата, уметноста или спортот, успешно е приведен до крајот. Викторија како „Ново име“ на музиката споменатата награда ќе ја искористи за унапредување на своето знаење како виртуоз на гитара.

– Среќна сум што успеав да победам и така да покажам и на себе и на другите дека да се има талент значи и да се биде упорен и истраен. Исто така секако би препорачала и на другите млади луѓе во Македонија – да ја искористат шансата, да се пријават на ‘Ново Име’ и да ги остварат некои од своите сништа. Кој не проба, не може ни да успее, порача Викторија, која музиката ја спои со другарката со која се пријави за учество во “Ново име” и победи.

Сите млади на возраст од 16 до 30 години, кои веруваат дека поседуваат некој талент, вреден да го претстават на светот и со тоа да обезбедат поддршка со која ќе го унапредат, треба да ги испратат своите пријави до средина на месецот. За подетални информаци заинтересираните ќе може да ги најдат на платформата novoime.mk.

– Подготвувајте ја својата апликација и анимирајте ја публиката. Пробај ја својата среќа, можеби си баш ти нашето петто Ново нме во Македонија?! Среќно!, посолуваат од „Ново име“.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*