Вечер на серенада во Делчево

Продолжуваат културните збиднувања во Делчево во рамки на таканаречената „Вечер на серенада”. Како што информираше директорот Методи Толевски, на настанот кој се одржува вечерва ќе настапат староградски групи од Делчево, Виница, Берово и од градот Гоце Делчев, Република Бугарија.
– Ова е втор дел од таканаречената „Вечер на серенади“ на која покрај домашната пејачка група „Ѓурѓа“ и оркестар „Делчевски еснафи“, вечерва ни гостуваат и групата „Беровски тамбураши“ од Берово, група „Мелем“ од Виница и група „Неврокоп“ од Гоце Делчев, Бугарија. Се надеваме дека публиката ќе присуствува во голем број и ќе се потсети на староградските песни и серенадите, кои во минатото беа доста популарни во овој крај, истакна Толевски.
Претходно, како што додаде, по повод Денот на ослободувањето на Делчево со настап на Градскиот хор од Штип се реализираше првиот дел од овој настан.
Вечерта на серенади, Националната установа Центар за култура – Никола Јонков Вапцаров од Делчево, ја реализира под покровителство на Министерството за култура, а во соработка со општина Делчево.
Вести

Државниот инспекторат постапува по екоинцидентот во Вардар, познат предизвикувачот

Државниот инспекторат за животна средина денеска изврши вонреден инспекциски надзор во комплексот на поранешна Железарница кај три правни субјекти Макстил А.Д, ЕСМ-Подружница Енергетика, Скопје и Арцелор Митал преземен од Либерти Хаус Груп, поради вчерашното загадување […]

Вести

Антикорупциска ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд за Ѓорге Иванов

Државната комисија за спречување на корупцијата ќе поднесе жалба на одлуката на Управниот суд, што пресуди во полза на поранешниот претседател Ѓорге Иванов. Тој поднесе тужба против ДКСК, која поведе прекршочна постапка против него за […]

Вести

Работните групи не постигнаа договор за законот за Јавно обвинителство 

Работните групи во врска со законот за Јавно обвинителство денеска одржаа куса средба на која не беше постигнат договор. Како што посочија министерката за правда Рената Дескоска и пратеникот Антонио Милошоски од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу нив […]