Театарска претстава за најмалите од Македонска Каменица


Во организација на Културно-информативниот центар Романса, утре во кино салата во Македонска Каменица ќе биде прикажана театарската претстава „Волшебната шума“. Како што информира Горан Огнановски, претставата се реализира во соработка со воспитно образовните установи од Македонска Каменица.
-Станува збор за училишна театарска претстава која ќе биде наменета за дечињата од предучилишна возраст од градинката „Бамби“, како и за учениците до петто одделение од општинското основно училиште Св.Кирил и Методиј. Волшебната шума е претстава во изведба на велешкиот театар и е своевидна обработка на популарната приказна на Браќата Грим, информира Огнановски.
Тој додава дека претставите ќе бидат прикажани во два термини. Во првиот термин претставата ќе можат да проследат учениците од претшколска возраст, како и учениците од прво и второ одделение. Вториот термин е резервиран за учениците од второ до петто оделение.
До крајот на годината која полека изминува, како што најавуваат од КИЦ „Романса“ ќе следуваат уште неколку театарски претстави кои ќе бидат наменети за повозрасната публика. 
Вести

Панчевски суспендиран, за Вангеловски одложено разрешувањето

Поранешниот судија на Кривичниот суд Владимир Панчевски, кој е обвинет за местење судски предмети, денеска е суспендиран од Судскиот совет на Република Северна Македонија. Советот не одлучуваше за разрешувањето на претседателот на Врховниот суд, Јово […]

Вести

Почина Драги Арсов, прв потпретседател на Собранието

По кратко боледување денеска на 82 – годишна возраст почина Драги Арсов, поранешен пратеник и прв потпретседател на Собранието. Роден е во 1937 година во Кочани. Завршил Факултет за политички науки. Драги Арсов е и […]

Вести

Завршуваат подготовките за „Пивофест 2019“

Завршуваат подготовките за утрешниот почеток на 17. „Пивофест 2019“.  Се поставува главната бина која до крајот на денот ќе биде готова, а се уредуваат и штандовите за пиво и скара. Фестивалот ќе трае од 18 […]