Сите културни институции можат да работат, но со посебни протоколи


Филмски проекции во кината во 2019-та за 4 отсто повеќе од 2018 година - МИА

– Сите институции во културата – театри, кината, центрите за култура уште од вчера можат да почнат со работа, но со посебно изготвен протокол од страна на секоја институција, кој треба да биде усогласен со општиот прокол од Владата, рече денеска советничката од Министерството за култура, Јасмина Никуљска.

Таа на прес-конференција посочи дека како Министерство оствариле повеќе средби со Комсиијата за заразни болести, на кои било посочено секоја институција, театар, кино.. да дадат свој предлог протколи за функционирање во услови на пандемија.

Дел од институциите, како што рече Никуљска, ги изготвиле, дел уште ги изготвуваат своите предлог протоколи, а потоа чекале Владата да го објави и усвои општиот протокол за организирање настани.

Додаде дека вчера тој протокол од Владата поминал, и сите институции веќе можат да почнат со работа.

– Вчера на Влада помина општиот прокол за организирање настани, и сите иснтитуции во културата театрти, кината, прехтон и центрите за култура ја добија таа обврска, да почнат со работа. Од вчера може да се почне со постепено отворање на институциите од културата, но секоја институција треба да изготви свој посебен протокол согласно капацитеттите, зато што не сите имаат ист број седишта, но тој да биде усогласен со општиот проткол кој што вчера помина на Влада, рече Никуњска во одговор на прашање.


Вести

Регистрирани нови 1085 случаи на Ковид-19, починале 12 лица

Во последните 24 часа се направени 3294 тестирања, а регистрирани се 1085 нови случаи на ковид-19, починале 12 лица, а оздравеле 283 лица, соопшти вечерва Министерството за здравство. Од новодијагностицираните случаи најмногу има во: Скопје-447, […]

Вести

Официјално Македонија со нов рекорд, 1085 новозаразени од Ковид

Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 Вкупно дијагностицирани: 31572 Вкупно оздравени: 20731 Вкупно починати: 994 Активни случаи: 9847   Ковид состојба 31.10.2020 Новозаразени: 1085 Тестирани: 3294 Оздравени: 283 Починати: 12 […]

Вести

Од вторник во Австрија „локдаун“ и полициски час

Австриската Влада вечерва одлучи да спроведе „заклучување“ по вторпат оваа година, поради драматичната епидемиолошка состојба, од вторник, 3 ноември, со полициски час од 20 до 6 часот наутро. Австрискиот канцелар Себастијан Курц на прес-конференција рече […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*