Промовиран музејски водич „Минато на дланка“


Водич на музејската поставка „Минато на дланка“ низ креативна работилница со ученици од основните училишта и од Државното училиште за деца и млади со оштетен вид „Димитар Влахов“ од Скопје беше промовиран вчера во рамки на музејската недела во НУ Музејот на македонската борба, соопштуваат од Музејот.

Работилницата беше реализирана во соработка со студентите од Филозофскиот факултет од Скопје, од отсекот Специјална едукација и рехабилитација.

Музејскиот водич, се наведува во соопштението, е изработен во печатена форма, на Брајово писмо и во аудио формат, креирајќи инклузивен концепт на доживување на музејот за различни групи посетители. Во рамки на проектот изработени се и тактилни историски мапи и ознаки за движење низ музејската поставка.

Промоцијата на водичот е завршна активност на Проектот за подобрување на пристапноста на слепите и слабовидни лица на Музејот на македонската борба, поддржан од Балканската музејска мрежа, финансирана од страна на фондацијата Ставрос Ниаркос, преку имплементација на Фондацијата Културно наследство без граници на БИХ. Проектот е имплементиран во соработка со Државно училиште за деца и младинци со оштетен вид Димитар Влахов – Скопје и Националниот сојуз на слепи.

Изработката и адаптацијата на материјалите на Брајово писмо ја помогна Проектот за деца со пречки во видот (УСАИД, Лајонс Македонија, Универзитет на Југоисточна Европа), се наведува во соопштението од Музејот.


Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок - МИА
Вести

Активни 3327 случаи со Ковид-19, апел да се почитуваат мерките без исклучок

Скопје, 11 август 2020 () – Во последните неколку недели во земјава се бележат трицифрени бројки на заразени од Ковид-19. И покрај мерките за носење маска и држење дистанца, како и воведените протоколи, епидемијата не […]

Вести

Партиите се уште без договор за ново парламентарно мнозинство и влада

Скопје, 11 август 2020 () – Лидерите на СДСМ и ДУИ, Зоран Заев и Али Ахмети, на вчерашната средба не постигнаа договор околу формирањето на нова влада, сепак, како што истакнаа, разговорите ќе се продолжат […]

Британски експерт смета дека коронавирусот ќе циркулира најмалку до 2021 година - МИА
Вести

Уште 109 случаи со КОВИД-19, еден починат и 422 оздравени

Скопје, 10 август 2020 () –  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109 нови случаи на Ковид-19 во: Скопје-20, Куманово-16, Штип-13, Прилеп-1, Тетово-3, Струга-2, Велес-4, […]