Промоција на книгата „И Боговите имаат интернет“ од Сања Мучкајева ВидановскаПромоција на книгата „И Боговите имаат интернет“ од Сања Мучкајева Видановска - МИА

Битола, 14 август 2020 () – Новата книга на Сања Мучкајева Видановска „И Боговите имаат интернет“ денеска ќе биде промовирана пред платото на Центарот за култура во Битола. Книгата е во издание на издавачката куќа Матица.

Презентерите Симеона Павловска  и Валентин Дамчевски и промоторите проф. д-р Снежана Мојсовска Саламовска, Мартина Павловска Дурланова и Мартин Николовски ќе се погрижат промовирањето да биде на единствен, примамлив и поинаков начин.

– Што би се случило кога случајно би се појавил стариот дневник пишуван пред речиси четириесеттина години? Пишуван од тинејџерка која живееше во држава која одамна не постои, а читан од сега средовечната жена и мајка. Дали разликите од тоа време и денешницата се предизвик за една мајка која збунета се наоѓа во расчекор меѓу една цела родителска генерација од социјализмот, принудена да воспитува деца на капитализмот, стои во најавата за книгата.


Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија - МИА
Бизнис и економија

Втора шанса за одложување на плаќање на кредитите бараат 20 до 30 отсто од тие кои веќе ги одложиле обврските

– Дваесет до 30 проценти од граѓаните што ја искористија можноста за одложување на плаќање на ратите на кредитите во првиот период, кој почна од април и трае до крајот на овој месец, побарале да […]

Вести

Бројката на новодијагностицирани стабилизирана на околу 10 отсто од тестираните, засега нема потреба од нови мерки

– Нови 141 случај со Ковид-19 од 1.559 тестирања беа евидентирани во вчерашниот извештај на Министерството за здравство за изминати 24 часа. Починат е пациент од Скопје на возраст од 79 години. Регистрирани се 94 оздравени […]

Научниците се уште не се согласни дали е можна инфекција со Ковид-19 од воздух - МИА
Вести

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 32.885.863 лицe. Од нив починале 995.352 пациенти, а оздравеле 24.260.574 луѓе. -Националната организација за јавно здравје на Грција соопшти 315 нови случаи на […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*