Промоција на четвртиот роман на Фросина Пармаковска „На враќање“ во МКЦПромоција на четвртиот роман на Фросина Пармаковска „На враќање“ во МКЦ - МИА

Скопје, 16 септември 2020 () –  Издавачката куќа Или-Или денеска  во Младинскиот културен центар со почеток во 20 часот ќе го промовира четвртиот роман на Фросина Пармаковска насловен „На враќање“.

За романот ќе говорат Октај Ахмед и Душко Крстевски.

Фросина Пармаковска е родена во Скопје во 1985 година.  Дипломирала на Филолошки факултет, катедра за Општа и компаративна книжевност. Магистрирала на Институт за македонска литература, на Културолошки студии, тема „Варијации на магичниот реализам во светскиот и македонскиот роман“.

Има објавено раскази во книжевни списанија, а во 2013 година го објави романот „Пишувајќи ги изгубените топки“. Нејзинот втор роман „Вишнова хроника“ влезе во финале за наградата Роман на годината на „Утрински Весник“. Преведен е на бугарски и на украински јазик. „Одбројување“ е нејзин трет роман, за кој ја доби наградата Роман на годината за 2017 година. Во 2018 година, на Саемот на книга, го доби признанието за најуспешен домашен автор што го доделува Македонската асоцијација на издавачи.

 


Вести

Ѓоргиев: За нас останува неприфатливо барањето Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин

– Барањето на Бугарија Гоце Делчев да биде запишан како Бугарин, за македонската страна останува неприфатливо, вели Драги Ѓоргиев копретседател на македонскиот тим во Мешовитата комисијата за историски прашања  со Бугарија. Тој во интервју за […]

Вести

Седум града со над 100 активно заразенни со коронавирус

Во моментов во земјава како активни се водат 2.323 случаи на заразени со коронавирус. Од нив, во седум македонски градови има над 100 заразени. Најмногу активни случаи има во Скопје (684), по што следат Куманово […]

Бизнис и економија

Осумте банки заинтересирани за соработка со Пошта до крајот на месецот треба да достават понуди

– До крајот на месецот банките кои изразија интерес да го вршат платниот промет во единиците на Пошта треба да одговорат на писмото што го испрати Пошта до нив за условите што ги нудат, по […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*