Отворен конкурс за демо рап песна во организација на КСП „Центар Јадро“


– Културно-социјалниот простор „Центар-Јадро“ организира конкурс за демо рап песна на кој може да се пријават сите неафирмирани македонски рап бендови или соло артисти.– Со овој повик сакаме да го помогнеме развојот на домашната сцена и да им дадеме простор и поттик на талентираните рапери и раперки да ги раскажат своите приказни и искуства, посочуваат од Центар Јадро“.

Избраните бендови или артисти ќе добие професионална сесија за снимање на оригинална музика, микс и мастер за песна во едно од студијата на Владимир Аговски Аго, Гоце Саф и Драги (Druggy) и парична награда од 250 евра.

– Изберете каква било музика, напишете свој текст и снимете го вашиот рецитал; вашата снимка со времетраење од максимум 90 секунди може да ја пратите на два начини: како mp3/wav формат директно на е-mail, или на вашиот Фејсбук или Инстаграм, со користење на хаштагот #РапДемо2020 и таг на @centarjadro во вашиот пост; ако праќате на e-mail, покрај демо снимката, треба да ни ја испратите и вашата кратка биографија, фотографија и контакт најдоцна до 8 ноември 2020 година на нашата адреса: centar.jadro@gmail.com со назнака „РапДемо2020“; може да направите пост-продукција на вашата демо снимка, но може да ни ја пратите и без никаква обработка, само квалитетот на снимката да е добар; доставете песна што најдобро ве претставува вас и вашата музичка визија, појаснуваат од „Центар Јадро“.

Оттаму ги охрабруваат сите неафирмирани македонски бендови и соло артисти кои прават или сакаат да прават авторска музика и кои немаат официјално издание за некоја продуцентска куќа или настап на некој од поголемите фестивали (Таксират, Д Фестивал, итн.) да се пријават на конкурсот.

Покрај паричната награда, додаваат, ќе имаат бесплатна можност за соработка со етаблирани продуценти и снимање во професионално студио. Комисијата составена од продуцентите што ќе ги продуцираат песните и еден член на КСП „Центар-Јадро“ од сите пристигнати демо-снимки ќе одбере шест песни. Избраните артисти ќе снимаат целосно нова песна независна од нивната демо снимка.

– Важно е да се напомене дека КСП „Центар-Јадро“ ја задржува можноста да ги објави сите пристигнати демо снимки; ќе ги објави сите шест песни кои ќе бидат направени во професионалните студија на своите социјални медиуми; демо снимките треба да бидат необјавени и неиздадени, во спротивно ќе бидат дискфалификувани, се вели во соопштението.

Конкурсот е реализиран со поддршка од Амбасадата на Швајцарија.


Вести

Регистрирани 1022 нови случаи на Ковид- 19 во земјава, починаа 41 лице

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3127 тестирања, а регистрирани се 1022 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-463, Куманово-30, Дебар-6, Штип-28, Прилеп-68, Тетово-29, Струга-21, Велес-47, Битола-48, Охрид-28, Кавадарци-26, Гостивар-66, Гевгелија-4, […]

Вести

Најмалку 37 полицајци и жандарми се повредени во судирите со демонстрантите во Париз

Според првичниот извештај на францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманан, 37 полицајци и жандарми се повредени за време на демонстрациите во Париз, јави дописникот на МИА. Министерот за внатрешни работи на Твитер го осуди […]

Вести

За еден ден во ковид центрите во Скопје хоспитализирани 52 пациенти, вкупно се лекуваат 437 лица со Ковид-19

– Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје хоспитализрани се 52 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно 437 лица сомнителни и потврдени за Ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот […]

Биди првиот кој ќе коментира

Вашиот коментар

Твојата е-маил адреса нема да биде објавена.


*